Slovenský horolezecký spolok JAMES
vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock rocking   
grivel
sirjoseph
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    infocentrum    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    mapa stránky  
  redakcia    archív    inzercia    pálivé chyty    predplatné    tréning    poviedky  
 index » horolezec » archív  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Pondelok 06.04.2020   english version

 Horolezec ročník 2016
Horolezec 6/2016 - PF 2017
Návrat do Španielska (4 - 5)
Po letnom Rodellari som mal v hlave iba to, kedy sa čo najskôr vrátiť do Španielska. Nevedeli sme presne kam. V hre bolo viacero možností: Oliana – mám tam jeden nedokončený biznis, Margalef, prípadne Siurana. (Martin Krasňanský)
Bratislavská perla (6 - 7)
Hlavné mesto má jednu obrovskú výhodu – časťou svojej rozlohy sa rozprestiera na úpätí Malých Karpát. Tento fakt jej určite pridáva na atraktivite, a čo je hlavné, ponúka priestor pre pobyt v prírode aj v tesnej blízkosti mestského diania. (Oli Vysloužil)
Letná sezóna 2016 vo Vysokých Tatrách (10 - 12)
Tohtoročnú letnú sezónu ukončilo definitívne októbrové sneženie. Celú sezónu sa striedali periódy dobrého a horšieho počasia, takže na lezecké podmienky si stačilo počkať a vyraziť za lezením. (Rado Staruch, Peter Köteleš)
Horolezec 5/2016
Horolezecký týždeň v Adršpachu (4 – 5)
Po mesiacoch, ba skôr rokoch príprav a schôdzovaniach sa projekt Erasmus+ – Lezenie pre všetkých dostal do skutočne praktickej fázy prvého horolezeckého podujatia. V dňoch 26. septembra až 2. októbra 2016 sa uskutočnil prvý horolezecký týždeň. (Peter Bukový, Igor Koller)
Úspešný rok Joža Krištoffyho (6 - 9)
Jožo Krištoffy patrí dlhé roky k najlepším slovenským skalným horolezcom. V rokoch 2014 a 2015 sústredil svoju energiu na prelezenie cesty Proces v lezeckej oblasti Višňové. V tomto roku zmenil prístup a pustil sa do ťažkých ciest v horách. (Vlado Linek)
Horolezec 4/2016
Horolezec 4/2016 je už v predaji!
Manaslu „Hora ducha“ (20 - 25) Manaslu je s výškou 8163 metrov ôsmou najvyššou horou sveta. V záznamoch Indickej topografickej spoločnosti bola vedená ako štít XXX, no spočiatku bolo jej oficiálne meno Kutang I – najvyššia hora v oblasti Kutang. (Peter Hámor)
1986 Magický rok na K2 (26 - 28) Sú prelomové udalosti, ktoré robia horám meno a povesť, ale nie vždy sa viažu iba na prvý výstup na ich vrcholy. Na druhej najvyššej hore sveta sa najviac takýchto udalostí udialo pred tridsiatimi rokmi. (Peter Hámor)
Geriatri na El Capitane (30 - 35) Pri lezení, na bivaku, na dlhej či krátkej túre, prebehne množstvo rozhovorov. Niekedy bez rozmýšľania vypadne z úst hláška, ktorá ani nebola tak myslená, ako sa povedala, ale zapíše sa do pamäti. (Igor Koller, Vlado Porvazník)
Horolezec 3/2016
Evolúcia na liepakoch (6 - 9)
Od historicky prvého sumáru boulderingovej sezóny na slovenských balvanoch ubehol už rok. Na prvý sluch dlhá doba, v skutočnosti bleskurýchlo plynúci okamih života. V resumé sa dozviete, čo nového sa udialo v boulderingu na Slovensku za uplynulých 12 mesiacov. (Oli Vysloužil)
Šesťdesiatnik Andrej Belica, Kazalnica 1975, Prvovýstup na Yosemite Point (10 - 20)
Jeden z najvýznamnejších československých horolezcov 70. rokov minulého storočia a najúspešnejší pretekár v skalolezení v československej histórii oslávil vo februári tohto roku svoju šesťdesiatku. (Vlado Linek, Andrej Belica)
Čo nového na slovenských skalkách 2015 (26 - 40)
Nákazlivá nezisková epidémia preisťovania ciest pokračovala aj v roku 2015 a ešte sa zintenzívnila. Kým predvlani sa osadilo 3513 istení, tak v roku 2015 podľa informácií našich nakazených správcov ich bolo neuveriteľných 4243. (Vlado Linek a správcovia)
Horolezec 2/2016
Návrat po roku (8 - 12)
Po druhýkrát sme zamierili do Patagónie, kde sme vlani nazbierali prvé skúsenosti v národnom parku Torres del Paine, masíve El Chaltén a v oblasti Frey pri Bariloche. (Marianna Jágerčíková)
El Condor Pasa (14 - 18)
Trojica Jozef Krištoffy, Martin Krasňanský a Vlado Linek počas januára 2016 spravila v Severnej Patagónii v oblasti Cochamó na kopec Cerro Trinidad prvovýstup El Condor Pasa klasifikácie 10 UIAA. (Vlado Linek)
Špáry, steaky a Cerro Torre (22 - 25)
Každý, kto sníva o lezení v divokej a drsnej Patagónii, by sa mal pripraviť na jednu dôležitú vec. Všetko je ohromne ťažké! A to nemyslím ťažkosti, na aké sme zvyknutí z domácich Tatier, či dokonca z Álp. Toto je patagónsky ťažké. (Maroš Červienka)
Horolezec 1/2016
Daila Ojeda: lezecká kráľovná z Kanárov (6 - 9)
Daila Ojeda patrí v súčasnosti medzi najlepšie skalné lezkyne na svete. K jej najväčším výkonom patrí prelez cesty „Mind Control“ 8c+ v Oliane (Katalánsko), no na konte má aj iné mordy. (Alan Formánek)
Horolezecká sezóna 2015 (14 – 23)
Mali sme po slabých rokoch výbornú horolezeckú sezónu 2015. A všetkých asi najviac potešili mladí svojimi výkonmi. Prejavilo sa to aj v zostavovaní reprezentačného družstva v alpinizme, kde sú piati seniori, z toho dvaja noví a šesť juniorov. (Martin Heuger)


Vlado Linek © 1999 - 2020 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  26332114