Višňové hralo prím

Višňové hralo prím
(Jamesák 2000/1)

Vlado Linek

Rok 1999 na slovenských skalkách, to bolo Višňové, Višňové, ešte raz Višňové a trochu aj Turniská a skalky na Záhorí.

Višňové neďaleko Žiliny bolo v minulom roku centrom lezeckého diania na Slovensku. Striedali sa tu najlepší českí a slovenskí lezci ako na bežiacom páse. Najťažšie cesty v tejto oblasti vedú stropom jaskyne vo veľkom previse, sú dostatočne dlhé, podobajú sa svojím profilom uznávaným cestám v zahraničí. Sú silové, vytrvalostné. Proste majú všetko to, čo teraz vo svete frčí, nevynímajúc vytváranie umelých chytov. Ale na to si budeme musieť asi zvyknúť.
A kto iný by tu mal hrať prím, ak nie naši najlepší pretekári a naviac domáci bratia Repčíkovci Marek a Juraj zo Žiliny. Práve mladší Juraj dostal ako jediný čestné uznanie SHS JAMES za výstup na slovenských skalkách. Podarilo sa mu spraviť 2. priestup cesty PANTER obtiažnosti 10+. Juraj okrem toho preliezol Skalu, 10, ktorej autorom je Marek Repčík z roku 1998. Výborné výkony podával aj Marek. Spravil cestu BASKERVIL, 10-, ŠAMAN, 9+ a 3. priestup cesty ABADŽIKRA, 10/10+.

12000sk3.jpg (26944 bytes)
Marek Repčík v top oblasti Višňové.
Foto: Ľubo Vrábel

Ale to, čo vo Višňovom predviedol Michal Cienciala z Čiech, ozaj stojí za pripomenutie. Svojimi lezeckými schopnosťami vyčnieval nad ostatnými. PANTER, 10+ padol za 3 dni a 8 pokusov, ABADŽIKRA, 10/10+, za 2 a pol dňa a 6 pokusov, SKALA, 10 za jeden deň a BASKERVIL, 10- takmer na prvý pokus.
Svoju výbornú a stále zlepšujúcu formu ukázal aj Rosťa Tomanec, autor prásku ABADŽIKRA klasifikácie 10/10+. Okrem iného zopakoval aj SKALU, 10.
Vo Višňovom však "bušili" aj iní ako Andrej Chrastina (ABADŽIKRA) a Miro Dvoršťák (BASKERVIL, SKALA).
Ďalšou oblasťou, kde sa tvrdila muzika, boli Turniská. Svoj koncert tu predviedol Duško Beránek z Košíc. Najprv spravil cestu DOMČEK Z KARÁT, 10- a v lete nasledoval prelez najťažšej cesty, ktorá bola urobená na Turniskách - ZLODEJ ČAS, 10/10+.
Deravá skala na Záhorí bola doménou, ako hovorí Becko moravských šohajov. Pavel Kořán preliezol kratšiu cestu KRTKO A MEDICÍNA klasifikácie 10 a Tomáš Pilka predĺžil Homo stropus cez celú klenbu a vznikol z toho NAPALM za 10+, čo je 20 m silovo vytrvalostného lezenia. Pilka je tiež autorom cesty PLEŠATÍ PÁNOVÉ, 10- na Beckove. Výbornú sezónu mal Rasťo Šulík, ktorý preliezol na slovenských skalkách veľa ťažkých ciest a na Šturci zvládol novú STAROBU Z KRKU klasifikácie 10. Tu sa zadarilo aj Katke Fickuliakovej, keď sa po dlhodobých problémoch s lakťami dostáva opäť do dobrej formy. Na jeseň dala štýlom PP cesty ŠTVOREC VZDIALENOSTI, 9- a ZÁHADA, 9.
Najlepšími ženskými výkonmi sú však desiatky od Míši Drlíkovej spoza hraníc. Na Šturci vyliezla STAROBU NA KRKU, 10- a na Súľove prásk BLACK DIAMOND tej istej obtiažnosti. Na Súľove zabojoval aj Jardo Jursa svojím 5. priestupom Pialovho NOVÉHO ZÁKONA za 10.
Vysokú aktivitu mali lezci z HK Manín Považská Bystrica, ktorí v úžine spravili veľa nových ciest a tradične niekoľko prvovýstupov odspodu.
Rád by som spomenul aj tých najmladších. Sestry Čintalové z Modry začínajú ukazovať, že to vedia nielen na umelej stene, ale aj na skalách. Zuzke i Katke sa podarilo na Alternatívnej stene preliezť RP cestu HOCIJAKÝ TOVAR klasifikácie 8+/9-. Tomáš Michalko z Košíc na Vernári spravil 2. priestup cesty VARIANT DIVEJ SVINE DO PLYNOVEJ PÁRTY, 10-/10 štýlom PP a naviac pridal BOULDER SKOK, 9+/10-. Sedemnásťročný Peter Doležaj sa zaskvel na Beckove, kde sa mu podarilo preliezť SEX JE NÁŠ, 10-, ČAKANIE NA FERKA OPRŠÁLKA, 9+ a CIRKUS MAXIMUS, 9+/10- štýlom PP.
Čo nás čaká v tomto roku? Alternatívna stena má veľkú budúcnosť. Lezci z Filozofu pre vás pripravili na jar veľké prekvapenie. Dôjdite sa pozrieť. Niečo chystá aj Peter Kuchár na svojej veži vo Vernári. A odborník na oblasť Višnové Rosťa Tomanec hovorí: "Višňové čeká mnoho projektů a velký vzestup v roce 2000, alespoň v to doufám." Takže sa máme na čo tešiť. Ďakujem za príspevky a želám vám zdravé a silné prsty.

PAJŠTÚN

V marci Peter Kajan mladší vo veku 9 rokov preliezol cestu LETO NA OSTROVE Kodiak klasifikácie 7+. Predtým si Kodiaka skúsil 3-4 razy  s horným lanom. O 2 týždne neskoršie sa mu podarilo TR na tretí pokus bachnúť povestnú ŽLTÚ STIENKU obtiažnosti 8.

ZÁHORIE

Najlepší výkon na Záhorí podal minulý rok Tomáš Pilka, keď predĺžil starú cestu HOMO STROPUS za 9- ďalej do stropu a von z klenby. Keď to celé preliezol, vznikol NAPALM 10+, 20 m, 35 krokov. Jeho krajan Pavel Kořan pridal k tomu prvý prelez starého projektu KRTKO A MEDICÍNA 10, 9 krokov, čo je síce krátka cesta, ale zato príšerná. Navyše vzadu v jaskyni vpravo spravil ešte jeden stropový boulder, podľa neho francúzskych 7c.
Škoda len, že sme neboli pri týchto veľkých počinoch, lebo naše neúspechy v Hovne nás tak znechutili, až sme sa s Matesom rozhodli, že sa na tú tmavú vlhkú dieru na nejaký čas ani nepozrieme. O to radšej som sa vybral na Kršlenicu, kde na mňa na jarnom slniečku čakala verná LOLITA a dala mi svoj venček za 9+ (napriek predchádzajúcemu Matesovmu úchylnému dvoreniu).
Na Alternatívke sa blysol Rasťo Šulík prelezmi SICK HEILA, DŽONOVEJ CESTY, obe plus-mínus 10- a ešte onsajtol BUENOS AIRES, 9- a trochu potrápil aj Pilkov projekt NEBREČ, NEMÁME KAPESNÍK, 10+? Dobrá cesta sa tu podarila Pilkovi, hoci zatiaľ len TR. No napojil spodnú časť svojho projektu do novej susednej cesty STANICA, a tak vznikol aspoň OCHCANÝ KAPESNÍK za 9+/10-. Aj sestričky Čintalové tu boli a obe zdolali HOCIJAKÝ TOVAR, 8+/9-.
Potom prišla nádherná jeseň, tentoraz bez dubákov, lebo bolo sucho, ale my s Medveďom sme sa stali otrokmi novučkej jamesáckej vŕtačky. Stále sme len robotovali, aby sme využili počasie a tešili sme sa na lezenie, čo sa potom nekonalo.
Z nových projektov sme stihli vyliezť ŠIMPANZEN, 8, VÝHYBKU, 8, NAMAKANKU, 9- a STANICU, 9.

Marek Caltík

BECKOV

Beckov má za sebou ďalšiu ospalú sezónu. Pribudlo síce zopár desiatok lepených borhákov, no len jedna nová vylezená desiatočka PLEŠATÍ PÁNOVÉ, 10-. O to sa už tradične postarali moravskí šohaji Tomáši Žert a Pilka. Jeden navŕtal a osadil 7 istidiel, druhý do steny zobral tmel Sika a pocementoval, či odlámal nejaké škridle, pre ktoré stena doteraz - asi 20 rokov od prvých rebríčkových pokusov Tibora Šnajdára - stála čakala. Previsnutú špáru nad ňou mali zas open rozrobenú Tomáš, Rudo a Mates. Pilkin obe veci nádhernými krokmi logicky pospájal (5. septembra) a v závere, kde by sa každý už najradšej prehupnul cez hranu, odbočil ešte doľava. Tam cesta zakrátko končí, alebo perspektívne aj nekončí. Pokračuje tu totiž tiahla, sústavne previsnutá stena, ktorej posledných 13 metrov už tvorí ABSOLUTNÍ VĚDOMÍ, 10/10+. Táto 8 rokov stará legenda sa javí v porovnaní s nižšími partiami už ako nenáročná vyklusávačka. Projektu s pracovným názvom DLOUHÁ TRASA sa Svišť nesystematicky venuje už viac rokov. Zdá sa, že do tejto 15-metrovej mega death šialenosti sa pustí v spolupráci s malým, mocným kreátorom Pólom Kořánom, ktorý si bol na jeseň dielo ohmatať.
Počas leta sa climberi príliš netrhali a tí, čo sem vôbec prišli, sa radšej chodili kúpať na neďaleké jazerá. Aj tak si možno vysveliť, že napríklad pavučinou obrastená SPÁSA A PROKLETÍ, 10- za 7 rokov nezažila jediný atak a ani 11 rokov po vylezení Dekomplexu, 9-/9, dodnes nemá OS. Dávna prémia (fľaša kalvadOSu) zatiaľ nebola vyplatená. Opakujú sa v podstate tie isté zhybovačky ako trebárs CIRKUS MAXIMUS, 9+/10(Topercer, Fides, Šulík...). Sedemnásťročnému Petrovi Doležajovi sa v lete podarilo preliezť dlhší boulder SEX JE NÁŠ klasifikácie 10 a cesty ČAKANIE NA FERKA OPRŠÁLKA, 9+ a CIRKUS MAXIMUS, 9+/10- štýlom PP.
Je to na škodu, či už ide o rekreačných, či profi lezcov, lebo budúci rok môže už byť všetko ináč. Doteraz opustený pozemok a reštaurácia práve v týchto dňoch by sa mali predať novému majiteľovi. Držme si preto palce aby...

Peter Ondrejovič

SKALKA

Peter Doležaj preliezol cestu ECHO klasifikácie 9+ štýlom PP.

KAMENNÉ VRÁTA

Na Slovensku jsme škodili minimálne. Kamenné vráta, v květnu výlet se Svištěm, který je tu poprvé. Přelézá všechny místní devět mínusky, včetně moji CZECH MADE z roku 1998, která se mu jeví jako nejtěžší a potvrzuje obtížnost této krátke bouldrové cesty (3 jištění, cca 9 m). Tomáš Žert

ŽIBRICA

Krásny, belostný vápenec tejto oblasti vypínajúci sa nad dedinkou Žirany umožnil aj tento rok vzniku nových zaujímavých línií. V auguste som urobil prvý priestup cesty BERMUDSKÝ TROJUHOLNÍK, 9- štýlom PP. Táto 20 m dlhá cesta vyžaduje okrem správneho prstokladu aj potrebnú dávku pozitívnej psychiky, keď najťažšie kroky sa robia nie práve s nitom pri páse. Brácho Alan odistil predĺženie cesty Sny motýľov s pracovným názvom ČERTOVINA, 9-/9. Pre nedostatok dobrého počasia na sklonku jesene nás zatiaľ Čertovina odmietla. Napravo od Pravej steny vznikla staronová LETNÁ TÍŠINA, 8+ a dvojnitovka NIEČO PRE TEBA, 6+. V oblasti Žibrica-Západ je to krátky boulder s dvoma nitmi BRITVA, 7+ a stále nepokorený boulder-projekt s názvom MIKROSVET, 9+/10-?... Aáá. Ešte mi nedá nespomenúť, že brat zopakoval POLNOC NA MALIBU, 9 a ja som k tomu pridal prvé opakovanie cesty s názvom 10. 10. 95, 9-/9 od R. Nyékiho.

KALVÁRIA

Už fyzici ukázali, že šípka času je nezvratná, čo súvisí aj s možnosťami tvorby ciest na Kalvárii, ktorých je veľmi málo. Napriek tomu sa sem ešte čo-to zmestilo. Suma-sumárum: Narovnanie SAHARY, 7+, 1. RP Alan Hiller, VLASY BERENIKY, 7-, 1. RP Alan Hiller, TRÉNINGOVÁ, 8/8+, 1. RP Richard Nyéki a najhodnotnejšia je SLNEČNICA, 9-, 1. PP Alan Hiller, ktorá predstavuje krátky, prsty lámajúci boulder s gymnastickými prvkami.

DRÁŽOVCE

Je to malá skalka na vrchole drážovského kostolíka nad dedinou Drážovce pri Nitre (MHD č. 4). 10x10 metrov skalnej plochy dovolilo Alanovi vytvoriť 6 cestičiek po odstránení asi "pol tony" voľného kamenia: POSLEDNÁ POLNOC, 7-, BEZVETRIE, 6-, BIELY ALBATROS, 7+/8-, KILLER, 8, HÚSKA, 7, KING, 7. Ja som sa k nemu pridal, až keď to bolo peknučké a čistučké, ale nenahneval sa a dovolil mi, aby sme to spolu pekne RP popreliezali.

Edgar a Alan Hiller

PREČÍN

Ak je niekto dvoch tvárí, F. K. povie MIMIKRI, 6+. Ak sú niektorí ešte horší, F. K. povie KU..Y SÚ TO, 7-. Ak sa to niekto bojí povedať do očí, F. K. povie jednoducho BOJKO, 6+ - na Veľkej stene tri veľmi pôvabné 20 metrové ementálové línie, 1. RP Fero Kopecký. Ivan Baránek je autorom ciest BOULDER RAMBO za 8 a IŠLA, IŠLA za 8+/9-.

Julo Pažitný

12000sk1.jpg (24615 bytes)
Tomáš Pilka v jeho novej ceste Plešatí pánové, 10-. Foto: Tomáš Žert

MANÍN

Lezecká aktivita lezcov z HK Manín Považská Bystrica bola v minulom roku opäť obrovská. V oblasti Manínov, v Kostolci a na Bosmanoch spravili 22 nový ciest, z toho 8 prvovýstupov.
Na Kostolci to boli cesty TENERIFE, 7 RP od Fera Piačka, ČISTIČ, 8 RP a dva prvovýstupy HLAVOLAM, 8 AF/RP a MILÉNIUM DIREKT, 8- AF od Dina Kuráňa. Dvojica Jaro Zábojník a Laco Makay spravili provýstup MÁZA obtiažnosti 6+/7-. Roman Ripka prispel cestami HROM, 6+ RP, CELEBRITY, 8+/9- RP, LA RIBA, 7+ RP a dvoma prvovýstupmi ŠÍP, 6+/7- a TULEC, 7+/8-. Na Stratených vežiach urobil Dino Kuráň JESENNÚ DIREKT za 7/7+ RP.
V Bosmanoch Makay spravil ROZMARNÉ LETO, 6 RP, Piaček ARICO, 7 RP a Ripka pridal POZOR ZÁKRUTA, 7+ RP.
Vo Verdone Dano Pauer je autorom prvovýstupu HODINA PRAVDY, 6+ RP a ďalšej cesty 7-. Ivan Brzý tu vyliezol MIERNE NMECKÚ, 6 RP. Na Gastonke sa činil Dano Pauer a to cestami KAMIKADZE, 6+ RP, zatiaľ bezmennou za 6 RP a prvovýstupom 6- RP. Na Odpočívadle Ján Muráň urobil prvovýstup za 6+ RP.

PRIEDHORIE

Na Horných skalách bola vylezená cesta od F. Kopeckého PROMAS S. R. O., 7-. Je to cesta pripomínajúca tatranské lezenie s pekným pilierikom v závere. Na Sokolích spravil Fero Piaček ERÉBOS za 7 RP a TICHÝ VÁNOK, 5+. Ivan Baránek vyliezol BOMBU, 8- PP a KRTÍNEC, 7+ PP a Dino Kuráň pridal ďalšie tri TUHÝ KORIENOK, 7 RP, KREPÁ, 8+ RP a BOMBA, 8- PP. Zadarilo sa aj 16-ročnej Petre Tomanovej, ktorá vyliezla cestu PROMÓCIE klasifikácie 8 štýlom flash.

SÚĽOV

Tak, čo sme to v tom našom Súľove tento rok vyviedli. Nerozmlátili sme kladivom ani skobami žiadne špáry. Ani nevyvinuli žiadny 0.6-krokový boulder obtiažnosti 14. Zasiali sme zopár bórhákov, no a zožali, čo iné ako celkom utešenú úrodu ciest a cestičiek. Pravdaže, všetky cesty boli vylezené RP.
A. Kamas, J. Bušfy - VIAGRA, 7+, TAHITI, 6+, HAVAJ, 6+, NIAGARA, 6-, NIAGARA VARIANT, 7
R. Hájek - KOZOROŽEC, 6, RYBY, 7+, POŽIARNY ÚTOK, 6+, OSTRIE, 7-
V. Šušola - KREMIENOK, 5, CHOCHOLÚŠIK, 5+, CESTA PRE SLÍŽA, 6-, ZLOMOK SEKUNDY, 6, ZLOZVYK, 7-, NÁVRAT DRAKA, 7+, RUMBULIENKA, 7+
D. Uhliarik - ŠŤASTNÁ TRINÁSTKA, 4+, BEŠTIA, 9-
M. Stoličný - Pod hradom - MAB, 7, ARTUŠ, 8, LANCELOT, 7+, KAMELOT, 8, Brada - LIENKA, 5, BÓŇO, 6+, COPA CABÁNA, 8-, MERLIN, 8+, BRUNO, 8-/8 M. Piala - HOP ŠUP 9.
P. S. www.home.sk/www/sulov

Dano Uhliarik

Miro Piala vyliezol sólo cesty KOMRPOMIS, 9+ a NEBO NIKDY NESPADNE, 8-. 15-ročný Julo Bucheň preliezol v lete na Súľove dve cesty obtiažnosti 9: HRANA 1624 a BRUNHILDA a OS VÝBORNE NAD VáHOM, 8+. OÁZU HARMÓNIE, 10 zopakovali Peter Kmoško a Peter Oleš. Janka Ozimá preliezla cestu RODEO klasifikácie 8 PP. Jarda Ježo Jursa urobil a preliezol novú cestu v Súľove TACHTAN 9, vľavo od BLACK DIAMOND. Pekné lezenie po dierkách s ťažkým bouldrom dole. Koncom augusta TACHTANA vyliezol on-sight Andrej Chrastina. Piaty priestup cesty NOVÝ ZÁKON spravil Jardo Jursa. Výborný výkon podala Míša Drlíková, keď preliezla cestu BLACK DIAMOND, 10-, čo je 1. ženský a celkove 5. prelez.

PORÚBKA

Tu pribudla jedna nová cesta od Mira Pialu a to KOZA klasifikácie 9+ RP.

VIŠŇOVÉ

Rok 1999 bol vo Višňovom z hľadiska lezeckej aktivity prelomovým - ešte nikdy tu za jednu sezónu nevzniklo a zrejme už ani nevznikne toľko nových ciest. Začali sem pravidelne chodiť aj lezci zo vzdialenejších končín, predĺžili a preistili sa staré cesty. Oblasť sa zaradila medzi slovenskú špičku v počte ťažkých ciest, v športových a previsnutých cestách už jednoznačne vedie. O dianí vo Višňovom sú čitatelia Jamesáka priebežne veľmi dobre informovaní (miestami až zbytočne podrobne), takže uvediem len zopár postrehov k najlepším výkonom, horúce novinky z jesene a stručné zhodnotenie sezóny. Celkovo vzniklo 8 nových ciest - dve približne v stupni 10+, dve 10-, po jednej 9+, 9, 8+ a 7+. Začalo sa to prelezením cesty BASKERVIL niekedy v marci. Ukázalo sa, že to nie je až také strašné, ako sa pôvodne čakalo. Klasifikácia padla až na stupeň 10- (zo začiatku som myslel, že to bude cez desať, ale zmýlil som sa, nikto iný vtedy cestu neskúšal a bolo ťažké ju s niečím porovnávať). To ale nič nemení na tom, že popri ŠAMANOVI, 9+ (ktorého vyliezla aj Míša Drlíková, 14-ročný Petr Solanský a mladý Peter Doležaj z Topolčian) sa BASKERVIL stal jarným hitom - skúsil ho skoro každý, kto sa tu ukázal.
Najťažšia cesta z minuloročnej jesene Skala dostala štyri opakovania - zabojoval tu hlavne Miro Dvoršťák, ktorý si ňou posunul svoju hornú lezeckú hranicu. Jej najťažšie miesto sa však teraz lezie trošku ľahším spôsobom (len Juro Repčík zopakoval pôvodný variant) cez viaceré chyty vpravo, ktoré som pri prvovýstupe bral ako súčasť vedľajšej cesty a nepoužíval ich. Klasifikácia sa teda ustálila na stupni 10, ale ceste to neuškodilo - je takto vyrovnanejšia a príjemnejšia. Navyše je veľmi problematické určovať, ktoré chyty sa používať majú a ktoré nie, aj keď v športových cestách, ktoré idú tak tesne vedľa seba ako to tu určite svoje opodstatnenie má - v jednotlivých prelezoch môžu byť totiž značné rozdiely. Ak sme už prijali hru, že sa nebudeme pri lezení ťahať za skoby a karabíny, prečo by sme si nemohli povedať, že chyt, ktorý je z vedľajšej cesty (svojou veľkosťou tam pasuje a nechceme, alebo nemôžeme ho upraviť) nebudeme v inej ceste používať. Náš športový výkon bude hodnotnejší a my budeme po preleze spokojnejší - a o to myslím ide (alebo by aspoň malo ísť).
Vec je ale trochu zložitejšia - lezci namietajú, že o zákaze chytov nevedeli a že k prelezeniu cesty stačí pozapínať istenia a obliezať ich ľubovoľným spôsobom cez všetko, čo v okolí je. Preto je v ceste ABADŽIKRA červenou čiarkou oddelený chyt, ktorý sa nemá chytať. Jej nakresleniu som sa dlho bránil, ale len dohoda o nepoužívaní "madla" jednoducho nestačila. Cesta je tak o pol stupňa ťažšia, ale hlavne je vyrovnaná a vytrvalostná - je to typ cesty, akých je na Slovensku nedostatok a ktorá sa nedá preliezť len nacvičovaním, ale treba v nej mať aj trochu natrénované. Starý nástup do ABADŽIKRY (dlhý skok do madla) riešil Rosťa Tomanec pri prvom preleze trochu dlhším a vraj hodnotnejším obliezaním cez SKALU. Takže to, čo preliezť nevedel (aj keď je úplne jasné, že len vinou svojej výšky) považuje za menej hodnotné a ľahšie než to, čo bez problémov preliezal aj päť krát za deň. Na obtiažnosti cesty to síce veľa nemení, doporučujem však používať pôvodný nástup. Cesta je tak totiž úplne samostatnou a nevytvára žiadne ďalšie zamotané varianty, v ktorých sa tu postupne prestávajú orientovať aj domáci. ABADŽIKRU zopakoval po Rosťovi výborným štýlom Michal Cienciala, keď pár dní predtým preliezol ako prvý PANTERA a všetky ťažké cesty v oblasti - so svojou vytrvalosťou zatiaľ nemá v týchto končinách problémy a my sa aspoň máme čo učiť. Koncom októbra pustila cesta aj mňa a 15 minút po tom ešte Andreja Chrastinu. Andrej ju bez problémov preliezol behom troch dní - nakoniec sme klasifikáciu upravili na 10/10+.
PANTER, 10+ je najťažšou cestou v oblasti a zrejme aj na Slovensku, po Michalovi ju preliezol Juro Repčík (SALTIC) ako svoju najlepšiu vylezenú cestu (za čo bol ocenený čestným uznaním SHS JAMES). Vedie stredom jaskyne a od nástupu až po zapnutie zlaňáku sa v nej nedá ani poriadne nadýchnuť. Z 30 chytov v ceste je 28 upravovaných, estetický dojem je strašný (umelé chyty vidieť skoro až z dediny), lezenie je napriek tomu perfektné, kroky sú vzácne vyrovnané a veľmi pôsobivé - Rosťa patrí k najlepším staviteľom ciest na pretekoch a v PANTEROVI to len potvrdil. Jednoducho cesta, na ktorú treba mať. Kým u nás nebude takýchto ciest viacero a kým ich nebudeme schopní preliezať, môžu len najväčší optimisti čakať, že niekto zo Slovákov zvládne niečo v stupni 11-.
Ak sú hlasy, že v oblasti je prevaha umelých ciest, ktoré sú nasekané na mieru a menej hodnotné, že oblasť je len "tréningovou umelou stenou v prírode", tak treba vedieť, že veľké množstvo svetových ciest je rovnakých (Bronx, Rein's Vibes, Macumba a desiatky ďalších). Navyše aj ľudia, ktorí sa chvália svojimi cestami bez umelých chytov si s chuťou na umelých cestách zatrénujú a zalezú a aj im môžu ďakovať za svoju stúpajúcu výkonnosť. Netvrdím, že tento trend je jediným a najsprávnejším, ale je fakt, že Višňové by bolo bez sekania a úprav len rozpadnutou jaskyňou. Snažíme sa nevytvárať cesty len pre dlhých, o každom chyte sa vedú debaty (niekedy dlhšie než následné lezenie), nikto tu úmyselne nevyrába cesty len pre seba. Ak sú niekde dlhšie kroky, tak sú to práve neupravované miesta po prirodzených chytoch, ktoré išli preliezť a bolo nám ľúto sekať.
JOGOBELLA - veľmi pekné lezenie od Mira Pialu, zatiaľ je prístupná len prvá časť- projekt ako celok je uzavretý. Je to jediná zavretá cesta v oblasti, Miro sa tu hodne narobil a chce ju preliezť ako prvý. Podľa mňa je to síce výrazný krok dozadu, ale rešpektuje sa. Odpadá tu totiž akákoľvek súťaživosť a neistota - hodnota prvovýstupu takto vylezenej cesty je výrazne nižšia. Navyše práve JOGOBELLA by v prípade otvorenia mala už viacero prelezov. Cením si preto tých, ktorí svoje projekty nechávajú voľné. Ich prelezenie niekým iným je síce nepríjemné (môžem potvrdiť z vlastnej skúsenosti - ABADŽIKRA), ale len takýto prístup môže lezeniu pomôcť.
Takže to je zhruba všetko zaujímavé, čo sa tu za uplynulý rok udialo. Vznikla špičková športová oblasť, v ktorej skoro každá cesta patrí k slovenskému naj. Kedysi, vždy po príchode zo zahraničných skál domov som býval z našich ciest veľmi rozčarovaný - väčšinou boli krátke a nevyrovnané, úplne odlišné od toho, čo sa lezie vonku. Dnes sa mi skoro ani nechce niekam do zahraničia chodiť. V klenbe je ešte dosť perspektívnych línii a nielen ja som za to, aby cesty, ktoré vzniknú boli ešte ťažšie než sa robili doteraz. Višňové už určite nebude oblasťou pre začiatočníkov a bolo by škodou vyrábať v strope deviatkové línie - stále tu totiž chýbajú projekty v stupni 11-, ktoré by boli aspoň trochu reálne. Myslím , že budúci rok už vzniknú, ale hlavne dúfam, že neostanú len projektmi - je tu viacero adeptov, ktorí by niečo také mohli zvládnuť. Nebolo a nie je to však možné hneď, stupeň 10+ sa preskočiť nedá, ale vo Višňovom už čas takýchto ciest prichádza.

Marek Repčík (SALTIC)

BLATNICA - KAŠKOVA VEŽA

Vápencová oblasť regionálneho významu 12 km južne od Martina pri dedine rovnakého názvu. Je tu asi 40 ciest rôzneho charakteru. V bláznivom apríli sme konečne vyliezli PŠENICU - skvost oblasti. Dĺžka 18 metrov, 4 metre previs - atletická, vytrvalostná cesta s atypickým NHR. Prvému sa zadarilo mne, 1. opakovanie Braňo Sumka, 2. Tóno Pacek (všetko PP). Neskôr pribudli ďalšie prelezy, t.č. asi 7 opakovaní. Klasifikácia je 8/8+, aj keď by sa mohlo zdať viac, ale to sa naozaj iba zdá. Prelezu a opakovaní sa dočkala GODZILLA, 8 - nádherné kroky vo veľkom previse po dvojprstovkách. Pred jesenným zrazom sme Braňo, Vlasto a ja odistili: NECH SA PAKY - krásna bouldrová cesta vpravo od PŠENICE. Preliezť sme to nestihli, ale stihol to Vladko Dzuroška na 2. pokus PP, obtiažnosť asi 8/8+. Projekty: rozrobili sme šialený previs - KRAKATICA (16 m, 7 m previs). Na jar to dokončíme a možno pripravíme aj niečo navyše. Projektom naďalej ostáva pokračovanie cesty ČEČE (18 m, 5 m previs). Chalani odistili viac ľahších pekných ciest (do 7), vymyslelo sa a čiastočne aj preliezlo zopár fasa bouldrov. Sprievodca je pri jaskyni pod liepakom Dreváreň a nech tam, prosím, aj zostane.

Doktor, HK Exkrement

TUPÁ SKALA

V minulom roku sa na Skalke urobilo mnoho práce. S uspokojením zisťujem, že nové cestičky sú nielen pre "silných mužov", ale aj tí normálnejší si prídu na svoje. Vďaka šerifovi sa objavili tieto línie: SALAMANDRA, 7, HEY JOE, 7/7+, ZUBY ČASU, 5, ŇANA, 6 a STARÝ ROMÁN, 6. Taktiež Miki Gebura s grupou mladých chlapcov vytvorili niekoľko ciest obtiažnosti 4 až 6. Mne sa konečne podarilo zopakovať CELÉ PRÁZDNINY klasifikácie 10- štýlom RP. V tej istej stene som vyliezol novú cestu PILIERČOK, ktorá vedie pilierikom vpravo od cesty Prima balerina. Je to bouldrovo-vytrvalostné lezenie po malých lištách ľahko do previsu. Cesta má okolo 20 metrov a na niektorých chytoch treba urobiť celkom slušný háčik. Oklasifikoval som ju zatiaľ stupňom 9+/10-. Okrem toho som spravil cesty VITAMÍN A, 8+/9-, MEDARD, 9-, JASKYNNÁ ŽABA, 8+ a TRAVERZ S CESTOU, 7+/8-.

Peter Machaj

DEMÄNOVSKÁ DOLINA

Igor Cerovský vyliezol projekt Joža Auxta CESTA HORSKÝCH MRAVCOV klasifikácie 9-/9. Kľúčové miesto preliezol ináč ako Jožko, ktorý to lezie doľava (9+/10-). Podľa Igora je to jedna z najkrajších ciest v tejto oblasti. Jožo tu vyliezol novú cestu 29 V KĽUDE, ktorú ohodnotil za 8+. Na Blatníku spravil Vladko Dzuroška cestu FLOROVÁ klasifikácie 8. Okrem toho tu miestni lezci pripravili veľa projektov, ktoré však budú musieť na prelezenie počkať minimálne do jari.

SITNO

Rok 1999 bol pre oblasť Sitna čo sa týka navštevovanosti prelomový. Hlavným podnetom pre zvýšenú lezeckú činnosť mal podľa debát s lezcami hlavne nový sprievodca, ktorý sa nám podarilo úspešne vydať zatiaľ aspoň na stránkach nášho Jamesáka. To, že sa lezcom na našom kopci páči, sme zistili aj na stránkach údolnej vrcholovej knižky, ktorú sme vydali v nakladateľstve Rasťo and comp. Dúfam, že nás navštevovať neprestanú a záujem sa zvýši aj vzhľadom na informáciu, že v preisťovaní ciest sa bude kontinuálne pokračovať.
Čo sa týka ochrany prírody, buďte k nej aj naďalej ohľaduplní aspoň tak ako doteraz. Zaslúži si to. Samotné lezenie neprinieslo nijaké prelomové výkony. Tomáš Rác vyliezol štýlom RP VNÚTORNÚ DYNAMIKU (8a?) a padli nejaké deviatky. Od lezenia k filmu a pod. To je zatiaľ všetko, čo sa mi podarilo tohto roku v rýchlosti života zachytiť. O prípadných novinkách na Štiavnicku vás budem včas informovať.

Rasťo Šimko

JAKUB

Rasťo Šulík preliezol cesty Globálne oteplenie klasifikácie 10- štýlom PP.

ŠTUREC

Sezóna na Šturci gradovala. Niekedy sa na cesty čakalo pre množstvo návštevníkov. Najskôr pribudla cesta BAKOŠOVA, 8-, Mihál, Sásik. Potom sa Robo pustil do nášho starého projektu STAROBA Z KRKU, variant Staroby na krku v hornej časti cez stenu s malými chytmi a výrazným dočahovákom, ten má asi 2 roky a nástupom cez previs a platňu. Problémy s prstom ho donútili venovať sa iným veciam a manželke. Potom sa objavilo duo Fickuliak(ová)-Šulík. Katarína vyliezla skoro všetky deviatky, (Katka sa po dlhodobom zranení dostáva opäť do dobrej formy. Na Šturci sa jej podarilo preliezť na jeseň cesty ŠTVOREC VZDIALENOSTI, 9- a ZÁHADA, 9 štýlom PP.) Rasťo sa pustil do projektu. Po niekoľkých návštevách mal STAROBU Z KRKU, 10. Občas sa v Starobách striedali s Míšou Drlíkovou, ktorá vyliezla STAROBU NA KRKU klasifikácie 10-.

Rudo Mihál

VERNÁR

Na Vernári máme novú oblasť. Je to 40-metrová veža, na ktorej sú 4 nové cesty klasifikácie 9 a 9- a ďalšie dva projekty. Jeden z nich je za rovných 10 a doteraz ho prekrokoval AF Peťo Kuchár. O jeho dĺžke svedčí aj to, že má 14 nitov. V jaskyni vedľa previsov vznikli 4 nové cesty za 8, 7+ a okrem toho dva projekty. Na Previsoch preliezol Jaro Alexa (miesty lezec z dediny Vernár) všetky cesty za 9- štýlom PP a v BOULDRI SKOS, 9+/10- padal v poslednom kroku. Tomáš Michalko z Košíc spravil 2. priestup cesty VARIANT DIVEJ SVINE DO PLYNOVEJ PÁRTY, 10-/10 štýlom PP, ktorej autorom je Peter Kuchár. BOULDER SKOK preliezli na jar hneď štyria lezci: Dušan Beránek, Peter Košík, Tomáš Michalko a Slavo Mitro. Dušan Beránek spravil 2. priestup cesty BABYLON, 9+/10- PP. Ja som skúšala na Veži cestu POSLEDNÝ KŔČ klasifikácie 9 a padala som pod zlaňákom, tak hádam tohto roku to výjde. Ináč sa na Vernári a Tomašáku odistili nové cesty, prelezy sa očakávajú až na jar.

Denisa Šulcová

ZÁDIEL

Na jar pred obmedzením lezenia sa spravili a vyliezli cesty na stienke zvanej Projekty - MEDZI BREHMI, 9-, Dušan Beránek, čo je vytrvalostná cesta s jedným bouldrovým miestom za lišty. Následne vznikla kratšia 12 m cestička, kde úlohou je sa prezhybovať k zlaňáku HORIZONT UDALOSTÍ, 8- autor je Jaro Pukanský. Ďalšie cesty a projekty začali vznikať v auguste po skončení obmedzenia lezenia. V hornej stene Oltáru pribudli cesty SAN DIEGO, 7-/7, Igor Bibko, 25 metrov kolmého lezenia po dierkach a lištách, SMÄDNÝ MNÍCH, 6, Jaro Pukanský, 25 m (prvá ľahšia dĺžka pripravovanej cesty). Na Oltáriku ďalej pribudol 20-metrový rajbas ZAKÁZANÉ OVOCIE, 7-, Jaro Pukanský. Pri Homoli vznikla veľmi pekná 20 m cesta vytrvalostného charakteru so zaujímavým sokolíkom MOKRÝ KOBEREC, 8-, Igor Bibko. Lezci Rožňavy pridali na Homoli dvojdĺžkovú cestu NOČNÍ VTÁCI, 7-, kde autorom je A. Buzinkay a J. Pichler. Cesta sa začína tesne vľavo od Bakoša, kde je spoločný štand a v druhej dĺžke odbočuje doprava. A. Buzinkay pridal ešte 40 m cestu na Oltári z názvom JAZVA, 7-, ktorá je v kolmej platni a v ktorej sú istenia trošku ďalej. Oltár ešte ozdobila cesta HURIKÁN, 7+ od Jara Pukanského. Je to ľahšia platňa za 6 preťatá previsom za 7+. V zaujímavej 20 m stienke na konci doliny (Posledný komín) Slavo Mitro vyliezol svoje minuloročné projekty OFF SITE, 8- a veľmi peknú cestu KARAVÁNA, 8. Slavovi sa ešte podaril prelez dlhoročného projektu Jana Lietavu IN VINO VERITAS, 9-. V tejto stienke pribudla tiež cesta REBELIA, 8- od Jara Pukanského. Z ostatných ciest od Jara je to SLOVENSKÁ MUZIKA, 7+ na Projektoch, čo je 10 m kolmá platňa po lištách. V Zádieli sa ukázal aj Peťo Haľko, ktorý pripravil cestu ALBATROS, 8+ v stienke oproti Homoli hneď nad cestou. Peťo ešte vyrobil a čiastočne preliezol cestu SMARAGD, L1 10-?, L2, 8-/8, L3 8-/8, 100 m, ktorá sa nachádza v centrálnej časti Oltáru. Dušan sa v Zádieli sústredil na prelezenie svojho projektu v Mesačnej stene, kde ide - ako sám povedal - o najkrajšiu cestu v doline. L1 8, L2 10?, L3 8. Z prelezov je asi zaujímavé tretie opakovanie cesty Sveťovi na pamiatku 10- od Peťa Košíka.

Jerry Pukanský

TURNISKÁ

Začiatok roku patril ľahším cestám: EVERGREEN, 6, 40-metrová cesta popretkávaná sem tam trávnatou policou od Maťa Baláža a MAXIPES FÍK, 7previs z madlami od Maja Pobjedského. Potom nasledoval prelez novej ťažkej cesty DOMČEK Z KARÁT, 10- od Dušana Beránka. Neskôr túto cestu atakoval Karol Nickler a Janko Pukanský, ktorých od prelezu delil iba kúsok. V lete Dušan dokončil a vyliezol projekt Tomáša Michalka PRE RODINU FISHBOUNOVÝCH, 9-, ktorý sa nachádza hneď vpravo od Vaničiek a ide o bouldrový problém v hornom previse. Potom nasledoval prelez najťažšej cesty, čo bola urobená na Turniskách ZLODEJ ČAS, 10/10+, Dušan Beránek. Na jeseň ešte pribudli cesty ŽELEZO STARNE, 7+, A. Palásty, čo je pekná 20 m cesta v kolmej platni. Letnú sezónu nových ciest uzavreli cesty ANALÝZA, 6 a AJ JA 7- od Jara Pukanského.

Jerry Pukanský

T2

Malá podoblasť Turnísk pridala niekoľko ciest do kolotoča lezenia MŔTVE DETI, 7+ previs s úvodným bouldrom ŠERPOVIA Z T2, 8- zatiaľ najkrajšia cesta na T2, 18 m lištového vytrvalostného lezenia v pevnej skale. V tej istej stienke vznikli ešte cesty TATRANKA, 6 a ČIERNY MEDVEĎ, 6 všetky od Maťa Baláža. V dolných previsoch pridal Erik Rabatin cestu SVIATOČNÁ, 6+. A na veži zvanej Pekelná kuchyňa vznikli cestu HALUŠKY NA JAZYKU, 6+ od Maťa Košíka a ŠKRIATKOVIA, 6+ od Janka Pukanského.

Jerry Pukanský

DREVENÍK

Nové cesty v Pekle: DABL, 8, 1. RP P. Haľko - cesta je napriamenie Reqentu, BIG BEN, 8, 1. RP P. Haľko - začína vpravo od cesty Balet hviezd, v treťom istení Baletu sa križujú, spoločný zlaňák, TOMEČKOVÁ, 7, 1. RP P. Haľko - ide o predĺženie cesty asi o 15 m až na planinu, SFINGA, 8, 1. RP P. Haľko - pekná osma na rozlezenie. Stihol som tam ešte navŕtať krásnu cestu KAMUFLÁŽ asi tak za 9 vpravo od cesty Big Ben je dlhá asi 25 m s najťažším miestom v previse.

Peter Haľko

LAČŇOVSKÝ KAŇON

Na Vrátnici sú nové cesty: JARNÉ RADOVÁNKY, 9-, 1. RP P. Haľko, BABA JAGA, 9-, 1. RP P. Haľko, TRANGO, 6+/7-, 1. RP P. Haľko - krásna 50 m hrana. V doline je ešte dosť už odistených projektov, ktoré sú väčšinou otvorené až na pár výnimiek. Stojí za to vyskúšať si projekty:
Slnečná stena: JAMBO, 10-?, 25 m, PSYCHO, 9/9+?, 25 m
Plage: DIRETTISSIMA, 9+?, 20 m, EXPERT, 9?, 25 m
Slepý pilier: SUPERZULU, 9-, 35 m,
Alfonzka: LOTION, 9/9+?, 9 m,
Jaskyňa: MORTAL COMBAT, 10+ istých, cesta je dlhá zhruba 18 m, z toho je 10 m lezenie stropom a 8 m v 40 stupňovom previse
Vrátnica: DOMINÁTOR, 10-?, 15 m, IMPERIUM, 9+?, 15 m, TATEN TALES, 10-/10?, 20 m, SUPER PLAFOND, 10+?, 25 m.

Peter Haľko