mesto Vysoké Tatry
SHS JAMES JAMES Slovakia Jamesák Horoškola Infocentrum Eshop     ČHS   IFSC   UIAA   Vysoké Tatry Piatok 25.09.2020
 Tour Sport Cup - 2. kolo Slovenského pohára v skialpinizme, Rallye Červenec

18. 2. 2006

Slovenský horolezecký spolok JAMES aj tento rok v spolupráci s viacerými klubmi a spolupracujúcimi partnermi organizačne zastrešuje TOUR SPORT CUP - Slovenský pohár v skialpinizme. Našim cieľom je vytvoriť podmienky pre rast tohto športu, priblížiť ho čo najširšej populácii a zároveň vytypovať a podporiť talenty, ktoré budú reprezentovať Slovensko na skialpinistických pretekoch v zahraničí. (Pavol Vaško - Predseda SHS JAMES)

 
Dojazd do cieľa. / Pohľad na Babky.

Po sezóne 2005 prešiel Slovenský skialpinizmus veľkými zmenami, ktoré sú pretekárskej verejnosti iste známe. Napriek tomu všetci, či už komisia skialpinizmu, pretekári alebo samotní organizátori pretekov sa cez tento problém prehrýzli a otvorili skialpinizmu dvere pre sezónu 2006. Slovenský pohár, ktorý nesie tento rok názov TOUR SPORT CUP obsahuje štyri kolá – Malá Fatra (4. 2.), Rallye Červenec (18. 2.), Skialpfest Žiarska dolina (17.-19.3.), Vysoké Tatry – Majstrovstvá Slovenska (8.4.). Jeho hlavným organizátorom je Slovenský horolezecký spolok JAMES.

RETRO - POHĽAD SPÄŤ

História niektorých pretekov Slovenského pohára siaha až do devätdesiatych rokov, čo je dôkazom, že skialpinizmus nie je len komerčnou záležitosťou, postavenou na balíku financíí, ale začína sa stávať tradíciou jednotlivých organizátorov – oddielov, ktoré vyrastali po boku SHS JAMES. Jedným z takýchto je aj Horolezecký oddiel JAMES Bobrovec, ktorého členovia zorganizovali už 14. ročník pretekov v skialpinizme pod názvom Rallye Červenec. Mnohí, hlavne mladší si možno kladú otázku prečo je v názve Rallye? V začiatkoch to bol systém pretekov, ktorý sa skladal z dvoch etáp – dvoch dní. Každá etapa mala časový limit, ktorý musel pretekár stihnúť aby nedostal trestné minúty. Okrem toho jednotlivé etapy obsahovali disciplíny ako časovka, cross alebo obrovský slalom. Zapájali sa aj také prvky, ktoré boli samozrejmosťou ako napríklad zlanovanie, či výstup po fixoch. Boli to výlučne preteky dvojíc. Keď by sme sa presunuli ešte hlbšie do histórie skialpinizmu, preteky obsahovali aj bivak, príp.záhrab, za ktoré sa získavali body.
Dnešný systém štart - cieľ, je hlavne zameraný na výšlapy a lyžovanie s ľahkým ruksakom, kde často vo výstroji chýba materiál ako lano, sedačka, karabíny, či prusík. Možno by stálo za uváženie vrátiť sa k systému rallye. Je tu však jeden háčik. Takéto preteky môže absolvovať len člen JAMESu, ktorý prešiel určitým kurzom a má skúsenosti s horolezectvom. Týmto by odpadla polovica pretekárskeho pola a bolo by to na škodu veci. Snáď sa v budúcnosti nájde zlatá stredná cesta, ktorá pritiahne širokú pretekársku verejnosť a zároveň zachová význam slova ski-alpinizmus, lyžovanie-horolezectvo.

18. 2. 2006 - RALLYE ČERVENEC

Tento dátum bol spojený s druhým kolom Slovenského pohára. Ráno privítalo na štarte   65 pretekárov. Počasie zrána bolo premenlivé. Prevalovali sa hmly a občas pofukovalo. Na štarte bola teplota 2,5oC, v cieli na chate v Červenci –2,0oC. Trať pretekov viedla z Bobroveckej Vápenice po zvážnici s výšľapom na Babky. Tento vynechali kadeti, ktorí pokračovali ďalej po zvážnici na Kopu so zlyžovaním do cieľa. Ostatné kategórie zlyžovali z Babiek do Nižného Červenca a popri chate pokračovali od Kopu, kde sa trať delila. A - kategória pokračovala na vrchol Ostrého a zlyžovala do cieľa. Ostatní na Kopu a taktiež do cieľa.
Trať pretekov pre A - kategóriu musela byť skrátená nakoľko bol 3 stupeň lavínového nebezpečenstva so stúpajúcou tendenciou. Test sondou nás tiež ubezpečil – STOP. Počas pretekov sa počasie výrazne vylepšilo a dokonca pripomínalo jarnú lyžovačku. V hlavnej kategórii zvíťazila dvojica Milan Madaj (JAMES Bobrovec) a Peter Svätojánsky (ŠK Štrbské Pleso) s časom 1:33:05. Atmosféra v cieli bola výborná. Stretli sa pretekári, priaznivci skialpinizmu, kamaráti. Svojou účasťou preteky podporil aj predseda SHS JAMES Pavol Vaško.

Čo dodať na záver. Hory ľudí zbližujú, v horách si ľudia navzájom pomáhajú, v horách vznikajú nové priateľstvá ...

POĎAKOVANIE ...

... patrí SHS JAMES – hlavnému organizátorovi pohára, reklamným partnerom BCA U100, TREK SPORT, MILLET, BUFF, mediálnym partnerom časopisu JAMESÁK, denníku ŠPORT, časopisu LIDÉ A HORY, športovým predajniam, firmám a fyzickým osobám, všetkým tým, ktorí pomohli dobrej veci. Ďakujeme.

Martin Rusina (HO JAMES Bobrovec)

 
Peter Svätojánsky a Milan Madaj. / Víťazi kategórie A.

Výsledky

Kategória A - muži
1. Madaj Milan, JAMES Bobrovec, Svätojánsky Peter, ŠK Štrbské Pleso, SK, 1:33:05
2. Kuczynski Roman, SKIALP KLUB Beskydy CZ, Blaško Milan, Psotkova chata, SK, 1:36:40
3. Longauer Zdeno, SKIALPKLUB Krížna, SK, Kacina Braňo, Climberg TA Trenčín, SK, 1:40:26 
    
kompletné výsledky


© Vlado Linek 1999 - 2007 SHS JAMES JAMES SLOVAKIA Jamesák Horoškola Infocentrum Eshop ISSN 1335-390X 27541756