Slovenský horolezecký spolok JAMES
vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock rocking   
grivel
sirjoseph
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    infocentrum    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    mapa stránky  
  redakcia    archív    inzercia    pálivé chyty    predplatné    tréning    poviedky  
 index » horolezec » archív  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Streda 03.06.2020   english version
 Horolezec 6/2016 - PF 2017
22.12.2016 12:00 | 3344x | komentár: 0x
  

Ako si predplatiť časopis Horolezec na rok 2017.

Partneri časopisu: AdamsportSport-Outdoor.sk, ElconHorolezecká škola JAMES 

Obsah
Hektický rok 2016 (2)
Lezecké centrum Vertigo (3)
Návrat do Španielska (4 - 5)
Po letnom Rodellari som mal v hlave iba to, kedy sa čo najskôr vrátiť do Španielska. Nevedeli sme presne kam. V hre bolo viacero možností: Oliana – mám tam jeden nedokončený biznis, Margalef, prípadne Siurana. (Martin Krasňanský)
Bratislavská perla (6 - 7)
Hlavné mesto má jednu obrovskú výhodu – časťou svojej rozlohy sa rozprestiera na úpätí Malých Karpát. Tento fakt jej určite pridáva na atraktivite, a čo je hlavné, ponúka priestor pre pobyt v prírode aj v tesnej blízkosti mestského diania. (Oli Vysloužil)
Hory a mesto (8 - 9)
Letná sezóna 2016 vo Vysokých Tatrách (10 - 12)
Tohtoročnú letnú sezónu ukončilo definitívne októbrové sneženie. Celú sezónu sa striedali periódy dobrého a horšieho počasia, takže na lezecké podmienky si stačilo počkať a vyraziť za lezením. (Rado Staruch, Peter Köteleš)
Vysoké Tatry sanácia alebo výmena starých istetní (13 - 15)
Kvalita mierne stúpa (16 - 18)
Na všetkých troch udalostiach bola pomerne vysoká účasť a navyše kvalita súťažiacich sa opäť mierne zvýšila. Súboje o finále a boje o popredné miesta sú čoraz vyrovnanejšie. Stále však panuje medzi nami rodinná atmosféra. (Adrian Zvara)
Opäť Yosemity (20 - 24)
Už vlani, keď sme odtiaľ odchádzali, som vedela, že sa musím čoskoro vrátiť. Veľa ľudí sa čudovalo. Ja ale viem, že ak by som túto jeseň bola kdekoľvek inde na svete, rozmýšľala by som o tom, prečo nie som v Yosemitoch. (Miša Izakovičová)
Východoafrická odyssea (26 - 28)
Těšil jsem se, že se vyfotím s cedulí, která oznamuje zdolání Štítu Socialismu (hlavní vrchol sopky Meru). S bizarními názvy tohoto typu jsme zvyklí se setkávat ve státech bývalého Sovětského svazu. Tento však najdeme ve východní Africe, v Tanzanii. (Michal Kleslo)
Horolezecká prilba Climbing Technology Orion (29)
11 rokov na jednotku (30 - 33)
V polovici novembra sa v Trenčíne skončil festival HoryZonty. Podujatie sa dnes teší obrovskej obľube verejnosti. Toho roku si jeho atmosféru prišlo vychutnať takmer 4000 ľudí. Ďalších 400 sa aktívne zapojilo do sprievodných podujatí. (Barbora Prekopová)
Nešťastie na Prostrednom grúni (34 - 36)
Zima v sezóne 2007/2008 prišla veľmi skoro. Už v polovici novembra snehová pokrývka pri Žiarskej chate dosahovala výšku 70 cm. Cesta na chatu bola, pravdaže, ihneď vyratrakovaná a aj keď nad chatou kosodrevina ešte poriadne trčala. (Milan Lizuch)
Výnimka pre Demänovskú dolinu (37)
Hejšovina (38 - 41)
Horolezecky známé křídové kvádrové pískovce Polické pánve (Teplicko - adršpašské skály, Křížový vrch, Ostaš, Hejda, Broumovské stěny) se vyskytují ještě ve větším rozsahu v Polsku, v rozsáhlém chráněném území PARK NARODOWY GÓR STOLOWYCH. (Václav Bruckner)
Alpha Sport tím (42 - 43)
MS mládeže v čínskom Kantone (44 - 45)
Tam treba víza (46 - 47)
Opýtali sme sa Vandy (48 - 49)
Je čo chváliť, ale i zlepšovať (50)
70 rokov trnavského horolezectva (52)
Nitrianske Vysoké hory (54 - 55)
Koľkí z nás lezcov dokážu poskytnúť prvú pomoc? (56 - 58)
Lezenie po skalách rozhodne patrí k činnostiam, pri ktorých je bezpečnosť prvoradá. Vzhľadom k tomu, že sa športové lezenie v posledných rokoch stáva populárnou činnosťou a lezcov stále pribúda, je nutné mať so sebou v batohu lekárničku a vedieť ju použiť. (Peter Kelečín)
Šesťdesiatnik Ivan Vozárik Marienka (60 - 61)
Osemdesiatnik Ľudo Trautenberger (62 -63)

Obálka: Jakub Kováčik v ceste Joe Blau klasifikácie 8c+, oblasť Oliana, Španielsko. Foto: Tom Thudium.

Hektický rok 2016

Milí priatelia jamesáci, dostávate do rúk posledné šieste číslo nášho časopisu Horolezec v roku 2016. Dostáva ho do rúk o niekoľko tisíc jamesákov viac, ako zvyčajne. Všetci ho dostávate v predvianočnom čase, tak teda na úvod za seba a za celé vedenie nášho spolku prajem, aby ste sviatky prežili v čo najväčšej pohode, v zdraví a šťastí, a aby to čo najväčšiemu počtu z vás vyšlo v prírode a na horách, a aby ste sa všetci z týchto aktivít v poriadku vrátili do tepla svojich domovov.
Keď som v prvom čísle nášho časopisu napísal, že nás čaká aktívny rok 2016, vedel som, že toho bude veľmi veľa, že budeme riešiť mnoho nových vecí, ale že veľa vecí bude tak komplikovaných, často aj negatívnych, že to bude až také hektické, to ma ani nemohlo napadnúť. Bezpochyby najviac problémov a pre nás nepriaznivých vecí priniesol nový Zákon o športe. Hovoril som o tom mnoho ráz, skutočnosť však bola vždy ešte o trochu horšia, ako naše predstavy. Museli sme meniť stanovy spolku, aby aspoň v základných bodoch spĺňali požiadavku zákona, urobili sme to v súlade s rozhodnutím marcového valného zhromaždenia spolku, ktoré stanovilo aj mantinely, za ktoré nemôžeme ísť. Ale ani v tomto bode nevieme, ako sa budú veci vyvíjať a či nás štátny aparát nebude tlačiť do ďalších úprav. Ešte komplikovanejšia vec bola naplniť aspoň najnevyhnutnejšie množstvo informácií do informačného systému športu, aby sme mohli byť uznaný ako „národný športový zväz“ a spĺňali podmienky na prijatie štátnej dotácie na podporu športu. Množstvo údajov o osobe v športe, odborníkovi či klube sú na hranici zhromažďovania údajov od bezpečnostných služieb, snahe štátu mať všetko pod absolútnou kontrolou, čo je však jednak v plnom rozsahu nerealizovateľné a v úplnom rozpore s nezávislosťou tretieho sektoru od vládnej moci a tiež v úplnom rozpore od slobody v športových aktivitách, na ktorých si práve my lezci a horolezci historicky zakladáme. Takže veľká vďaka všetkým, ktorí ste napriek týmto negatívam údaje poskytli a tiež Peťovi Bukovému, ktorý ich na sekretariáte spracovával a naďalej bude spracovávať, lebo v budúcom roku budeme musieť doplniť do systému desiatky ďalších klubov a stovky jednotlivcov. Ešte stále nevieme, ako nás nový zákon zasiahne ekonomicky, ale je malá pravdepodobnosť, že by to mohlo byť pozitívne. Vzorec výpočtu dotácií je šitý na mieru pre pár najväčších športov a premenné v tomto vzorci rozhodujúce o výške dotácie majú málo spoločného s tým, o čo by malo vyspelej demokratickej spoločnosti v oblasti športu ísť.
Ak je však hlavným ukazovateľom koeficient popularity športu meraný ako klasická bulharská konštanta počtom ľudí sledujúcich pri pive športové podujatia v televízii, tak asi nie sme vyspelá spoločnosť. Tej totiž ide o zdravý vývoj jej jedincov, od detí, mládeže, dospelých až po seniorov, o vytváranie podmienok pre športové aktivity čo najväčšieho počtu ľudí, o ich zdravý životný štýl.
Tento zákon je jednoducho zlý, neopraviteľný a verím, že aj prax ukáže, že je potrebné urobiť ho úplne nový. Z hľadiska financií na rok 2017 je pre nás zlou správou, že v rámci klasického horolezectva, teda od bouldrov, cez jednodĺžkové cesty, horolezectvo v stredných horách až po najvyššie veľhory, nám v novom systéme nebudú zaratávať naše najlepšie výkony, ktoré sa odvíjali od udelených ocenení Zlatá, Strieborná a Bronzová karabína, ale len výsledky z priamych súťaží, pod ktoré spadajú preteky v lezení a preteky v ľadovom lezení a drytoolingu.
V druhej polovici roka nás potešila správa, že preteky v lezení sa vďaka zaradeniu do programu letných OH v Tokiu v roku 2020 stali olympijským športom. To je určite veľkým impulzom pre rozvoj tohto odvetvia v našom spolku a samozrejme, že súvisí aj s nádejnými výsledkami našich mladých pretekárov ako napr. Vandy Michalkovej a Petra Kurica. Aj preto vznikla iniciatíva urobiť zásadnejšie zmeny v menežovaní pretekov v lezení, tak aby zodpovedali modernej dobe a vrcholovému športu všeobecne od náboru mládeže, výberu talentov, profesionálna starostlivosť o najlepších, tréneri, atď. atď. Výkonný výbor súhlasí so základnou myšlienkou tejto iniciatívy a o výsledkoch budeme oficiálne hovoriť až budúci rok, pretože je to ešte všetko v počiatočnom štádiu riešení.
Obrovskou agendou bol projekt EÚ Erasmus+ „Lezenie pre všetkých“. Písali a hovorili sme o tom na mnohých miestach. Je to pre nás úplne nová skúsenosť, ktorá zatiaľ priniesla hlavne obrovské množstvo práce navyše a ďalšiu prácu a boj s doposiaľ nepoznanou EÚ byrokraciou. To sa týka všetkých šiestich horolezeckých federácií, ale aj hlavného koordinátora, ktorým je Český horolezecký zväz. Všetko sa musíme učiť za pochodu. Ale máme aj výsledky, jednak z prieskumov a analýz všetkých zúčastnených federácií, jednak z prvého horolezeckého týždňa, ktorý zorganizovali naši českí kolegovia koncom septembra v pieskovcovej oblasti Adršpašsko – Teplických skál. Nás čaká veľká výzva, pretože druhý horolezecký týždeň organizuje náš spolok vo Vysokých Tatrách v júni budúceho roku. Bude to oveľa náročnejšie ako THT, budeme tu pred lezcami zo zahraničia reprezentovať nielen náš spolok, ale svojim spôsobom celé Slovensko. A urobíme všetko, čo bude v našich silách, aby táto akcia bola otvorená širšej horolezeckej verejnosti.
Tohto roku sme sa viac zamerali na propagáciu nášho spolku a jednou spojenou akciou spolu s Komisiou alpinizmu, Komisiou pretekov a Komisiou mládeže bolo vybavenie voľného vstupu členom reprezentačných družstiev alpinizmu a víťazom Slovenského pohára v lezení z roku 2015 vo všetkých kategóriách. Dohodnúť sa na tomto so šiestimi najväčšími stenami na Slovensku nebolo jednoduché a stálo to aj nemalé finančné prostriedky.
Steny na druhej strane poskytli priestor na propagáciu spolku umiestnením veľkorozmerových banerov. Nie všetko prebehlo a prebieha ideálne zo strany všetkých zúčastnených, ale učíme sa, vyhodnotíme to a uvidíme, či túto akciu zopakujeme budúci rok s lepšími výsledkami.
V rámci propagácie spolku a aj spropagovania nášho spolkového časopisu Horolezec, sme sa dohodli s našimi eseročkami, James Slovakia sro, ktorá časopis vydáva, a s Horolezeckou školou JAMES sro, že posledné tohtoročné číslo Horolezca vydáme v náklade o 3000 kusov vyššom ako obvykle a tieto exempláre zašleme členom spolku, ktorí nemajú časopis predplatený. Nebolo to jednoduché rozhodnutie, z väčšej časti zvýšené náklady financuje spolok z rozpočtu propagácie, z časti Horoškola JAMES. Sľubujeme si, že touto akciou dosiahneme zvýšený počet predplatiteľov Horolezca z radov členov spolku, že tento časopis za obrovského úsilia realizačného tímu na čele v Vladom Linekom robíme pre nich, že jeho objednaním pomôžu jeho ekonomike a udržaniu vysokého štandardu. Preto prosím všetkých jeho príjemcov, aby o tejto veci rozmýšľali nielen rozumom, ale aj jamesáckym srdcom. Počet výtlačkov pravdaže nepokryje úplne všetkých členov spolku, ktorých je okolo päť a pol tisíc, preto sme po vylúčení určitých skupín, napr. mladšie vekové skupiny, rodinných príslušníkov a tých, čo časopis majú predplatený, robili výber tých tritisíc jamesákov náhodne. Preto sa ospravedlňujeme tým, ktorí to šťastie pri počítačovom výbere nemali a ďakujeme za pochopenie.
Nakoniec veľmi príjemné konštatovanie, že rok 2016 nám priniesol výbornú horolezeckú sezónu. Toľko ocenených výstupov sme snáď nikdy nemali. Podrobnosti boli priebežne uverejňované v našom časopise a na našom webe, kompletné výsledky horolezeckej sezóny budú v nasledujúcom čísle Horolezca. Iste sa v ňom budeme venovať aj hodnoteniu ostatných činností spolku, na ktoré nebol v tomto úvodníku priestor. Za všetkými týmito aktivitami stoja ľudia, aj so svojimi chybami, aj s nie vždy ideálnami rozhodnutiami, ale s ochotou robiť niečo pre druhých, niesť za to aj zodpovednosť, spŕšku kritiky, lebo ľudia vidia oveľa viac chyby, ako to, čo bolo dobré. A za toto im chcem vysloviť obrovské poďakovanie, od ľudí z vedenia spolku, cez komisie, organizátorov pretekov a podujatí, cez ľudí z klubov a všetkých členov spolku. Bez Vás by JAMES nebol JAMESom, vďaka!

Igor Koller, predseda SHS JAMES
KOMENTÁR K ČLÁNKU

Horolezec 6/2016 - PF 2017 [ 22. 12. 2016 12:09:29] - reagovať
Návrat do Španielska (4 - 5)
Po letnom Rodellari som mal v hlave iba to, kedy sa čo najskôr vrátiť do Španielska. Nevedeli sme presne kam. V hre bolo viacero možností: Oliana – mám tam jeden nedokončený biznis, Margalef, prípadne Siurana. (Martin Krasňanský)
Bratislavská perla (6 - 7)
Hlavné mesto má jednu obrovskú výhodu – časťou svojej rozlohy sa rozprestiera na úpätí Malých Karpát. Tento fakt jej určite pridáva na atraktivite, a čo je hlavné, ponúka priestor pre pobyt v prírode aj v tesnej blízkosti mestského diania. (Oli Vysloužil)
Letná sezóna 2016 vo Vysokých Tatrách (10 - 12)
Tohtoročnú letnú sezónu ukončilo definitívne októbrové sneženie. Celú sezónu sa striedali periódy dobrého a horšieho počasia, takže na lezecké podmienky si stačilo počkať a vyraziť za lezením. (Rado Staruch, Peter Köteleš)

Vlado Linek © 1999 - 2020 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  26715310