Slovenský horolezecký spolok JAMES
vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock rocking   
grivel
sirjoseph
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    infocentrum    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    mapa stránky  
  alpinizmu    ľadového lezenia    medicínska    metodická    mládeže    ochrany prírody    športového lezenia    tradičného skialpinizmu    skialp archív    reprezentácia    antidoping  
 index » komisie » antidoping  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Nedeľa 22.09.2019   english version
 Rozhovor s Edu Marínom
20.02.2008 09:45 | 6009x | komentár: 0x
  

Tento španielsky mladík bol v posledných rokoch veľmi úspešný. Podarilo sa mu vyliezť cesty ako La Rambla 9a+, El Muerte, 8c+/9a, La novena enmienda, 9a+, 

Zhováral sa Israel Maciá

IM: Myslíš si, že by si mal podať vysvetlenie alebo ospravedlnenie prečo si to urobil?
EM: Viac ako ospravedlnenie, musím sa zamyslieť nad tým, čo som urobil luďom, ktorí sú okolo mňa - Davidovi (David Maciá je jeho tréner), ktorého to poriadne vyviedlo z miery, mojej rodine, mojej mame a otcovi za ich pomoc, môjmu bratovi, a predovšetkým mojej priateľke, pretože vždy bola na mojej strane, aj v dobrých aj zlých chvíľach a veľmi ma podporila. Dnes ľudia šíria zlé klebety keď sa o probléme mlčí a preto som sa rozhodol rozprávať o tom na verejnosti. Chcem aby to bol aj dôkaz rešpektu k mojej priateľke, trénerovi a mojej rodine.

IM: Čo si sa naučil ako človek a ako lezec z tejto skúsenosti?
EM: Problémy umožňujú rásť a dospieť. V skutočnosti a v mojom prípade, som si neuvedomoval čo znamená pre mňa lezenie, ľudia okolo mňa a moje zázemie, až kým som nezakopol. Až teraz som si uvedomil, že všetko toto má pre mňa oveľa väčšiu hodnotu, ako som si myslel doteraz. Čo sa týka pretekov, som veľmi motivovaný a budem čakať do vypršania trestu. Som zvedavý či sa znovu vyšvihnem hore alebo nie. Ak áno, vrátim sa úplne seriózne k tréningu s Davidom Maciom super motivovaný.

IM: Myslíš si, že trest bol férový?
EM: Myslím si že áno. Je to zaslúžený trest,  bol to tvrdý doping. Nebolo to na zlepšenie mojej fyzickej výkonnosti, ale z osobných dôvodov, kvôli problémom, ktoré som v tom čase mal. Mal som pozitívny test pretože som vyrástol na mieste, kde som spoznal ľudí, ktorých som nemal. 
Je ťažké znášať tréning, toľko hodín na umelej stene, stále to isté…, rutina…, ale problém nebol s Davidom ani s jeho tréningovým plánom, chyba bola len a len vo mne. David je môj tréner, môj psychológ, môj priateľ a parťák.
Minulý rok som absolvoval veľa dopingových testov - keď som vyhral v Chamonix aj keď som vyhral Španielsky pohár. Úprimne hovorím, že som nikdy predtým nepoužil žiadnu zakázanú látku, alebo drogu pri tréningu alebo aby som zlepšil svoj výkon na pretekoch. Bolo to tým, že po víkendoch, keď som neliezol, som chodil na večierky. Som typ lezca, ktorý keď lezie, potrebuje sa dobre vyspať, dobre sa najesť a mať zrelaxovanú aj hlavu. Ak nie, nevyleziem ani 6a. Našťastie, tento problém trval len chvíľu a už som to vyriešil.

IM: Znamená to, že teraz si už ok?
EM: Áno, som v pohode, aj keď stále spolupracujem so psychológom. Chcel by som toto prekonať a dokázať ľuďom, že mi môžu veriť ako predtým. Chcem všetkým ukázať, že každý môže mať problém a prekonať ho vlastnou vôľou a víziou do budúcnosti.

IM: A čo sponzori, ako reagovali?
EM: Popravde, reagovali veľmi dobre, nepredpokladal som to. Pochopili všetko správne. Ich podpora pre mňa znamenala veľmi veľa. Aj keď sú podnikatelia a väčšinu vecí robia pre peniaze a pre svoje vlastné záujmy, sú to tiež ľudia. Moje zázemie ma veľmi motivovalo prekonať túto situáciu, pretože som cítil absolútnu podporu u môjho trénera, mojich sponzorov, mojej rodiny a mojich priateľov…

IM: Na niektorých webových stránkach sa objavili informácie, že sa snažíš všetko držať v tajnosti. Je to pravda?
EM: Nie, nie je to pravda. Najskôr som chcel vyriešiť svoje problémy, upratať si v hlave, v mojom okolí, zhovárať sa so sponzormi, až potom som s tým mohol ísť na verejnosť. Chcem len povedať, že sme všetci ľudia, každý môže urobiť blbosť a ja chcem dokázať, že som športovec a ak niekto vo mňa veril predtým, môže to skúsiť znova.

IM: Čo hovoríš na reči, že spôsob, akým si vyliezol cestu La Rambla je ohodnotený na 9a a nie 9a+?
EM: Skúšal som La Ramblu s Ramónom Juliánom už dávno predtým. Najťažší krok je dvojprstová dierka. Okrem toho je to najťažšia cesta akú som kedy vyliezol a už som vyliezol zopár ciest okolo 9a a pár 8c+ na druhý pokus. Kľúčová, dvojprstová dierka, nasleduje až po tridsiatichpiatich metroch fixov a malých chytov a na záver 7a alebo 7a+ vo vertikálnej skale. Lišty, ktoré som použil sú v línii cesty. Ramón v tom dal veľa pokusov, rozumiem tomu, ale ľudské hranice sa stále posúvajú, je to prirodzený lezecký vývoj. Dal tomu štyri roky, ja 22 pokusov, Chris Sharma potreboval len 12. Vyliezol som to rýchlejšie ako Ramón, Chris to vyliezol rýchlejšie ako ja a akceptujeme to. Myslím, že nie je správne chovanie niektorých lezcov, ktorí zhadzujú s odstupom času a tvrdia že tento alebo tamten chyt je zakázaný. La Ramblu sme Sharma, Bindhammer a ja vyliezli rovnako. Ramón padal z dvojprstovej dierky štyri roky a raz, keď už bol schopný pokračovať ďalej, bol tak nervózny, že zabudol na dve lišty vpravo, ktoré sú jasne v línii cesty. Najviac ma štve, že som kritiku nečakal páve od tohto lezca. Ale je to vporiadku, to je život.

(Ramón Julián cestu vyliezol v roku 2003, po jeho preleze, nasledovalo niekoľko rýchlych prelezov cesty. Najnovšie ju preliezol aj Adam Ondra, za dva dni na piaty pokus.)

Zdroj: 8a.nu
KOMENTÁR K ČLÁNKU

Rozhovor s Edu Marínom [ 8. 5. 2008 12:06:36] - reagovať
IFSC zverejnila rozhodnutie v prípade Edu Marina Garciu, ktorý bol 16 júna 2007 na sveťáku v Zürichu podrobený antidopingovej skúške. Test dopadol pozitívne - lekári našli stopy po benzoylecgonine (cocaine). Látka je na zozname zakázaných substancií. Na základe tohto nálezu je mu zakázané pretekať na dva roky na pretekoch organizovaných IFSC. Navyše bol diskvalifikovaný zo sveťáku v Zürichu a má zákaz pretekať od 1. augusta 2007 do 1. augusta 2009.

Vlado Linek © 1999 - 2019 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  24855550