Slovenský horolezecký spolok JAMES
vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock rama   
grivel
sirjoseph
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    infocentrum    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    mapa stránky  
 index  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Streda 21.08.2019   english version
 Stena K2 Žilina + rozhovor s Marekom Repčíkom
01.08.2019 12:35 | 6742x |
  

Na ploche 1400 m2, z toho 100 m2 na vonkajšej stene, je pripravených viac ako 80 lezeckých línní rôznych obtiažností - krátke, dlhé, kolmé, položené a mierne previsnuté lezecké cesty a previsy. Každá cesta je klasifikovaná a farebne označená. Max. výška steny je 15 m. Lezci u nás nájdu aj bouldrové profily so sklonom 45° a 50°. Deťom je k dispozícii lezecká stienka s max. výškou 7 m. Súčasťou steny je kaviareň, požičovňa, detský kútik a obchodík.

  

Kontakty
www.k2zilina.sk 
info@k2zilina.sk
0948 255 307
Dolné Rudiny 3667/7, 010 01 Žilina

Prevádzkovateľ
Anatomic s.r.o.
Na Stráni, Žilinská Lehota 122
01001 Žilina
www.anatomic.sk 

Marek, v zime pribudla v Žiline veľká stena K2, kedy ste začali s výstavbou?
Koncom roku 2016 sme kúpili budovu - starú zrúcaninu bývalej kotolne. Bola v dezolátnom stave, jej fotku na facebooku vtedy komentovali ako dom hrôzy.  Počas minulého roku sme ju kompletne zrekonštruovali a postavili v nej  novú stenu. Užili sme si veľa komplikovanej práce,  už by som sa do prerábky tohto typu nepúšťal. Stavať nové je lacnejšie a hlavne jednoduchšie. Dispozícia starej budovy mala navyše veľmi veľa obmedzení, ktoré sa nedali meniť  - úzke priestory, rôzne výškové úrovne, množstvo nosných stĺpov atď. Vtesnať do nich lezeckú stenu bolo celkom zložité.  Možno práve vďaka tomu vzniklo riešenie, ktoré by som za normálnych okolností ako dizajnér steny nerobil, ale ktoré  sa nakoniec ukazuje ako veľmi príjemné.
 
Kde sa stena nachádza?
Stena je v Žiline na Dolných Rudinách. Miesto je trochu zastrčenejšie, ale sme do 10 min. peši zo stredu mesta a autom hneď vedľa cestného ťahu BA-KE. Veľkou výhodou je bezproblémové  parkovanie. 

Aké profily poskytuje? Akú sú parametre?
Plocha steny je okolo 1400 m2. Maximálna výška je 15 m, väčšia časť má 12 m a  detské bloky 7 m. Je to pomerne veľké, takže profilovo je tam asi všetko, čo dnes treba – primerane previsu, ale   hlavne kolmé, položené a mierne previsnuté veci. No a ľahké cesty s velkými chytmi. Dnešná realita je totiž taká, že všetci si chcú najmä príjemne zaliezť. Trápiť sa v ťažkom a vážne trénovať sa im moc nechce. Čo úplne chápem, som na tom rovnako.
 
Máte niečo aj pre bouldristov?
Máme samozrejme aj bouldrovku. Najviac nás budova obmedzovala práve pri nej, takže plochou je menšia. Ale má slušný sklon, takže zatrénovať sa tu určite dá.
 
Kto stavia cesty? Má lezec možnosť vyjadriť sa ku klasifikácii ciest?
Cesty sme stavali viacerí (Ľubo Polišenský, Tomáš Plevko, Vašo Magdina, Peter Šumo Matura, Vlasto Pšenko a ja)  a  budeme sa to snažiť takto držať aj ďalej. Každý staviteľ má svoj štýl, takže je lepšie, ak sa ich na stene strieda viac. A vyjadriť sa ku klasifikácii ciest môže ktokoľvek. Ostatne, ako k čomukoľvek inému...
 
Ako je stena otvorená, aký tam máte režim?
Otvorené je každý deň. Utorky, štvrtky a víkendy od rána, zbytok od 14 tej. Zatvárame vždy o 22 hod večer.  Počas letných prázdniny tam určite nastanú zmeny, takže odporučam sledovať stránky, alebo fb.
 
Máte niečo pripravené aj pre deti?
Pre deti máme samostatné profily s detskými cestami, ďalej krúžky a tréningy. Počas prázdnin sú pripravené denné tábory. Pre najmenších máme detský kútik.
 
Čo poskytuje okrem lezenenia?
Kaviareň, lezecký obchodík so základnými vecami a požičovňa výstroja. Chystáme ešte vonkajšie detské ihrisko s cvičebnými prvkami. Katka chce od jesene rozbehnúť cvičenie jógy (ak jej dcéra dovolí). 

Pripravujete aj nejaké kurzy pre začiatočníkov?
Bez kurzov to dnes už nejde, v ponuke sú dva  typy kurzov – základný aj zdokonaľovací. Určite  doporučujem kurz každému, kto začína liezť. Je to výber užitočných informácií a postrehov z praxe, ku ktorým by sa dostával dosť zdĺhavo. A je to určite bezpečnejšie, ako keď ich učí kamarát, ktorý začal liezť o dva dni skôr ako oni.  
 
Aké akcie chystáte tento rok?
Najväčšou akciou budú Majstrovstvá Slovenska na obtiažnosť. Viem, že sú to najnevďačnejšie preteky, ale skúsime sa s tým potrápiť. Radi by sme ich spravili aj ako majstrovstvá  vo vekových kategóriach (nad 40 a 50r.),  možno aj formou samostatných ciest. Podľa mňa je hodne starších lezcov, ktorý už s mladými pretekať nemajú chuť, ale v konkurencii rovesníkov by sa vedeli zabaviť. Funguje to v mnohých športoch, treba to skúsiť aj tu.
 
Je stena dostavaná, či chystáte ďalšie rozšírenia?
Interiérova časť je kompletná, tam môžeme robiť už len drobné veci typu hrazdy, kampus, MoonBoard. Rozširovanie by sa mohlo týkať vonkajšej steny. Na boku budovy zostali pôvodné nosné konštrukcie násypníkov, ktoré sú na podklad pod  vonkajšiu stenu ako stvorené.  Otázna je ale reálna využiteľnosť exterierových stien. Takže do týchto aktivít sa moc nehrniem...

Vďaka za rozhovor.

S Marekom Repčíkom sa zhováral Vlado Linek

  
 
Vlado Linek © 1999 - 2019 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  24563502