Slovenský horolezecký spolok JAMES
vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov 
sport-outdoor
sirjoseph
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    infocentrum    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    mapa stránky  
 index  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Pondelok 17.12.2018   english version
 Metodické okienko
04.06.2018 13:00 | 1178x | komentár: 2x
Nájdeš chybu?  

Podtitul k tejto fotografii by mohol znieť aj takto: "Ako sa zbaviť nezbedníka."
Ale žiaľ nie je to zábava. I napriek výraznej rezerve v sile "ističa" voči hmotnosti "isteného" je to prinajmenšom zlý príklad pre okolitú lezeckú verejnosť. Možno padne argument, že šlo len o "pohojdanie sa" pre zábavu, alebo vyskúšanie si prvých krokov - dva metre hore, dva dolu. V každom prípade je to, ako sa zvykne povedať, "celé zle."
Aj vlastné dieťa tým učíme nesprávnym návykom. Tomu, že to s tou bezpečnosťou hádam nie je až také vážne. A laická lezecká verejnosť - lebo aj taká žiaľ do skalných terénov chodí - to tiež môže vnímať podobným spôsobom.

Na rokovaní metodickej komisie na Dreveníku sa zdôraznila aj potreba upozorňovať na chyby, ktoré sa pri lezení vyskytujú. Lezenie je športom, v ktorom sa oveľa bezbolestnejšie učí na chybách iných, ako na svojich. I keď aj to by sa niekedy zišlo.

A tu by som sa ako prvolezec už dosť bál (niežeby som sa nebál aj bez toho). Preletieť sa o 4 - 5 m viac nemusí byť vždy zábava.
KOMENTÁR K ČLÁNKU

Metodické okienko [ 4. 6. 2018 13:14:53] - reagovať
Minulý týždeň sme v komisii so zadosťučinením konštatovali veľký záujem o bezpečnosť a správnu metodiku pri lezení. Aktívna účasť lezeckej verejnosti na metodickom dni na Dreveníku naozaj potešila a dala pocit, že to nerobíme nadarmo. Ale na skalách sa veľmi často stretávame aj s vážnymi prehreškami voči bezpečnosti a metodike.
  • Metodické okienko [MivoV 21. 6. 2018 16:51:58] - reagovať
    Na prvej foto nic dokopy nevidno, tak fakt netusime, co tu ma byt cele zle. Od metodickeho okienka Jamesu by som ocakaval metodicky jasne vysvetlenie, co je cele zle. Hadam len nie hojdanie, ci spustanie, ci lezenie s hornym ?

    • Metodické okienko [MatoS 22. 6. 2018 13:32:32] - reagovať
      autor zrejme narazal na druhu fotku, kde ma prvolezec napustenú riadnu vaňu...(vela povoleného lana)


Vlado Linek © 1999 - 2018 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  22250743