Slovenský horolezecký spolok JAMES
vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock rocking   
grivel
sirjoseph
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    infocentrum    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    mapa stránky  
  obchodné podmienky  
 index » eshop  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Nedeľa 07.06.2020   english version
 Poprava pod Nanga Parbatom
25.06.2015 09:00 | 5377x | komentár: 2x
  

V lete 2013 pakistanskí teroristi prepadli základný tábor pod najzápadnejšou himalájskou osemtisícovkou Nanga Parbat a postrieľali v ňom jedenásť ľudí. Boli medzi nimi aj slovenskí horolezci Peter Šperka a Anton Dobeš. Udalosť, aká nemá obdobu, zachytáva nová kniha známeho autora horolezeckej literatúry Milana Vranku. Nazval ju Poprava pod Nanga Parbatom. Prináša v nej životné príbehy oboch našich zastrelených himalájistov prostredníctvom spomienok ich najbližších – rodinných príslušníkov, spolulezcov, kolegov záchranárov a kamarátov.

Autor opisuje i ďalšiu tragédiu z jesene 2014, keď základný tábor slovenskej expedície pod nepálskou osemtisícovkou Dhaulágirí zasypala lavína, ktorú spôsobil cyklón Hudhud. Z desiatich členov zahynuli dvaja najskúsenejší – Ján Matlák a Vladimír Švancár.

Do novej knihy autor opäť zahrnul príbehy Vladimíra Plulíka a bratov Ondreja a Pavla Pochylých, ktoré boli publikované v predchádzajúcom titule Koniec Pavúkov v Tatrách. O knihu bol veľký záujem a rýchlo sa rozobrala. Jednotlivé kapitoly tentoraz rozšíril o ďalšie zaujímavosti. Za čo sedel a aký bol Pavúk za mrežami?

Knihu vydali Devínske Karpaty (devinske.karpaty@gmail.com).

12,9 EUR 360 KČ  KOMENTÁR K ČLÁNKU

Poprava pod Nanga Parbatom [ 16. 4. 2015 20:07:19] - reagovať
V lete 2013 pakistanskí teroristi prepadli základný tábor pod najzápadnejšou himalájskou osemtisícovkou Nanga Parbat a postrieľali v ňom jedenásť ľudí. Boli medzi nimi aj slovenskí horolezci Peter Šperka a Anton Dobeš. Udalosť, aká nemá obdobu, zachytáva nová kniha známeho autora horolezeckej literatúry Milana Vranku. Nazval ju Poprava pod Nanga Parbatom.
  • Poprava pod Nanga Parbatom [Anonym 30. 4. 2015 13:01:53] - reagovať
    Známi autor horolezec,ktorý nikdy neliezol,tak to aj vypada,honba za senzáciou,katastrófa,celá poprava.

    • Poprava pod Nanga Parbatom [besný svišť 27. 2. 2018 10:13:03] - reagovať
      Nikde nie je napísané, že známy autor horolezec, ale známy autor horolezeckej literatúry - a to je trochu rozdiel. A čo je v tej knihe také hrozné...? Čítal si ju vôbec?


Vlado Linek © 1999 - 2020 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  26766785