Slovenský horolezecký spolok JAMES
vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock rocking   
grivel
sirjoseph
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    infocentrum    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    mapa stránky  
 index  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Sobota 06.06.2020   english version
 Voľné cesty na Galériu Ganku
08.09.2011 18:00 | 7351x | komentár: 5x
  

Tak sa predsa podarilo! Konečne aj nejake dobrodružnejšie lezenie, pre ktoré si nájsť čas a predovšetkým vhodného parťáka je trochu väčší problém. Naštastie mne sa podarilo oboje a na podobné kúsky zavolať toho najpovolanejšieho - Mira Peťa.

 
Miro Peťo v kľúčovej časti Ružomberskej. / Ružomberská cesta sa tiahne v pravej časti platne.

A tak sa v piatok stretávame na Chate pod Rysmi a v sobotu sa už rozliezame v Cetrálnom pilieri na Galériu Ganku, z ktorého zlaňujeme pod Ružomberskú cestu. Perfektne odistiteľny previs s ešte lepšími atletickými krokmi pustil Mira na OS ako malina a mňa FL. Posledná dĺžka v platni cez bouldrovy previštek poskytuje ďalšiu skvostnu dĺžku po dobrých chytoch. OK, tak až na posledné 4 metre. Tie boli humus. Do cesty netreba skoby. Ponechali sme tam 2 postupovky, ktoré by mali stačiť.

Nedeľa už bola v znamení hlavného hlavného cieľa. Centrálny kút opäť na Galériu Ganku. Bratia Česi urobili prvý voľný priestup v zime. Asi to bude pre túto líniu priznačné, kedže prvovýstup v podaní bratov Pochylých a Hradeckého sa konal v zime a na letný priestup si musela počkať ešte 2 roky. My sme sa trochu poponáhlali a AF štýlom sme odkliali kľúčové dĺžky.

A ako takéto lezenie vyzerá? Možeš začať podľa nákresu pilierom za 4+, alebo kútom. Z neho sa prejdeš do druhého kúta, opäť sa prejdeš do kúta, zašmýkaš sa na mokrých stupoch a chytoch, použiješ rukáv, šatku, čokoľvek, aby si kľúčové chyty v štvormetrovej pasáži  aspoň trochu vysušil, vyššie prelezieš platničkou k vežičke a samozrejme do kúta. Potom zase utekáš do kúta, ale už previsnutého. A ak si myslíš, že už si  konečne hore, tak vedz, že  tam je ešte jeden čo? Kút! :-)

  
Centrálny kút na Galériu Ganku.

Do cesty treba sadu uterákov, handričiek - najlepšie tých švédskych, kopu mádža, vklinencov, friendov a občas pomôže aj nejaká skoba. Archaického železa aj niečoho novšieho dáta od Stoupu sa tam dá viacmenej nájsť, no nie všetkému sa dá úplne veriť. Cestou by sa malo dať zlaniť.

A klasa? No kvôli číslam a pohodičke choďte liezť Ružomberskú, cca 8-/8 a Centrálny kút ani kvôli číslu neliezť :-).  Dali sme to na "tatranských" 8. Klasifikácia jednotlivých dĺžok je asi ...nástupový variant cez komín 6+, 4+, 7-, 5+, 8, 8, 6+. Niektoré dĺžky sme spojili do jednej oproti nákresu. Viac info na tatry.nfo.

Vďaka sponzorom u Mira Peťa  SHS JAMES, HK Jasna Liptovsky Mikulas a sportrysy.sk a u mňa diky Dodovi za material, inšpiráciu a ocovi za víno!

S pozdravom Martin Krasňanský
KOMENTÁR K ČLÁNKU

Voľné cesty na Galériu Ganku [ 8. 9. 2011 18:39:08] - reagovať
Tak sa predsa podarilo! Konečne aj nejake dobrodružnejšie lezenie, pre ktoré si nájsť čas a predovšetkým vhodného parťáka je trochu väčší problém. Naštastie mne sa podarilo oboje a na podobné kúsky zavolať toho najpovolanejšieho - Mira Peťa.
 • Voľné cesty na Galériu Ganku [Vana 10. 9. 2011 12:34:29] - reagovať
  Chalani super. Parada ze ste tam boli. Radost citat o Galerke. Ta prva fotka je fakt paradna. Lezte lezte lezte...

 • Voľné cesty na Galériu Ganku [klingáč 9. 9. 2011 9:25:33] - reagovať
  Veľmi pekne - aj lezenie, aj report. Kým stačia do Galérky švédske handričky na sušenie chytov, je to fajn - občas by sa hodili aj šnorchel a plutvy :)

 • Voľné cesty na Galériu Ganku [vilo 9. 9. 2011 6:33:09] - reagovať
  No teda super víkend! Radosť čítať! Už sa teším na peknú jeseň :-) S čím zas prídete?

 • Voľné cesty na Galériu Ganku [mato.sko 8. 9. 2011 19:55:21] - reagovať
  super lezenie, super lezci nuz a taky je vysledok. :-) prva fotka je super , fakt pekne odistene. Lezte chlopi a zverejnujte.

  • Voľné cesty na Galériu Ganku [Anonym 17. 9. 2011 13:59:26] - reagovať
   Zaujíma ma len jedno, či viete čo je AF, to znamená že do skoby, frenda, čoka najskôr cvakneš lano až potom sadneš, keď pri cvakaní chytíš najskôr expres rukou a potom do neho cvakneš lano už je to A0, a je uplne jedno či si potom skúsiš kroky alebo nie vždy je to A0, tým pádom nie volne. Teraz je otázne teda ako ste to preliezli?????


Vlado Linek © 1999 - 2020 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  26757279