Slovenský horolezecký spolok JAMES
vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock rocking   
grivel
sirjoseph
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    infocentrum    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    mapa stránky  
 index  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Piatok 05.06.2020   english version
 Spišiaci zavŕšili zimu v Tatrách
24.03.2011 11:00 | 11343x | komentár: 9x
  

10. marca 2011 sme vyrazili do Kačacej doliny s úmyslom vyliezť krásnu líniu na Rumaňák. Bolo veselo. Zišli sme sa tam až piati. Každý mal svoje plány, ale naším cieľom bola Orolínová cesta, v ktorej sme sa chystali stráviť dva dni.

Boli sme vychystaný, no bohovia nás zastavili. V prvej ťažkej dĺžke si Jano zalietal 8 metrov s odlomeným chytom. Našťastie mu to nezlomilo morál, ale čakan.

 
Jano a jeho čakan. / Jano tesne pred pádom.
 
Zostup. / Pali dolieza narovnanie Rumanovho koryta.

Ešte v piatok Jano odišiel zarábať peniažky na nový cepín a Mišo zachraňoval Spišiacke renomé. Spolu s Palim Ivaneckým sme vyliezli peknú líniu Rumanovým korytom. Dodo a Tono nám deň predtým prešlapali celú cestu. S Palim som bol už zohratý tím, 2. marca sme spolu vyliezli ľavý pilier na Rumaňák, ktorý nás prekvapil svojou kľúčovou dĺžkou.

  
Najkrajšie úseky v Rumanovom koryte. / Zabudnutý kút, kľúčové miesto M5+. / Mišo v šiestej dĺžke. 
Kľúčová dĺžka ľavého piliera. / Pali dolieza kľúč ľavého piliera.

20.marca vyrážame opäť do Tatier. „Rumaňákové repeté“ si odkladáme  na budúci rok a po perióde zlého počasia vyrážame do Malej studenej doliny. No Bohovia sú k Janovi opäť nemilosrdný, skúšajú jeho obratnosť na zľadovatenom chodníku a odnáša si to jeho vyvrtnutý členok. Vyberáme si cestu Zabudnutý kút (V,A2) na Malú žltú stenu. Preliezame našu asi najkrajšiu cestu v Tatrách voľne za M5+.

 
Jano v zabudnutom kúte. / Jano na šiestom štande.

Prespávame na Terynke a v pondelok naliezame do Diretissimi Žltej steny. Janov opuchnutý členok ho stavia do úlohy štatistu a Mišovi sa darí preliezať OS jednu dĺžku za druhou. Preliezol ich všetky až na poslednú A2, do ktorej sa „netrafil“. Mišo si dostatočne kvalitne „ošahal“ poľský variant, o ktorom nepochybuje, že ho nabudúce pustí voľne. Aby si o nás nemysleli, že robíme chyby a mýlime si cesty, Jano zabudol na opuchnutý členok a na druhý pokus doliezol cestu klasickou líniou.

  
Mišo v tretej dĺžke. / Vzdušná siedma dĺžka. / Mišo nalezený v poľskom variante.

 
Jano dolieza poslednú dĺžku klasickou líniou. / Jano na vrchole Žltej steny.

Pevná skala Vás donúti vychutnať si poctivé stenové lezenie, fyzicky a psychicky veľmi náročné. Obtiažnosť cesty sa stupňuje, naše hodnotenie je 2xM5, 2xM5+, 2xM6, 2xM6+ a M7.

Dni sú coraz dluhše aj coraz ceplejše, lezenie coraz krajše a coraz ľahše, ta sme sebe povedali, že s čaškými cestamy totu žimu v Tatroch končime. Pujdzeme ši to šumne ľezeňe užic s babami, abo pri dajakym peknym sóličku...

Kopcom zdar!

Jano Čech a Mišo Sabovčík (climBeer team)
KOMENTÁR K ČLÁNKU

Spišiaci zavŕšili zimu v Tatrách [ 24. 3. 2011 11:07:43] - reagovať
10. marca 2011 sme vyrazili do Kačacej doliny s úmyslom vyliezť krásnu líniu na Rumaňák. Bolo veselo. Zišli sme sa tam až piati. Každý mal svoje plány, ale naším cieľom bola Orolínová cesta, v ktorej sme sa chystali stráviť dva dni.
 • Spišiaci zavŕšili zimu v Tatrách [Mišo Sabovčík 5. 4. 2011 22:16:29] - reagovať
  Ďakujeme za podporu a anonymovi odkazujem, že mu nikto nič nezakazuje. Bol som ešte liezť zimu, ale podmienky nič-moc, prírodu proste neovplyvníš.

 • Spišiaci zavŕšili zimu v Tatrách [cyril 1. 4. 2011 11:23:09] - reagovať
  chlapi este raz gratulacia k uzasnej zime, prajem aj do leta pekne vystupy!!

 • Spišiaci zavŕšili zimu v Tatrách [Vana 29. 3. 2011 13:46:54] - reagovať
  Kokos... 3586 klobukov dole pred vasou zimou v Tatroch - vela a hlavne tazkych vystupov ste dali... ste machri no... trimce se :-)

 • Spišiaci zavŕšili zimu v Tatrách [Anonym 26. 3. 2011 18:02:40] - reagovať
  To je čo za príčina skončiť zimu,nejaký socik,alebo čo,ak su podmienky,tak su a lezte to sa už nikde na svete nerieši,buď je to so zbraňami alebo bez.

 • Spišiaci zavŕšili zimu v Tatrách [Wolfer 24. 3. 2011 12:40:15] - reagovať
  Gratulujem, prenádherné a inšpiratívne.

  • Spišiaci zavŕšili zimu v Tatrách [vilo 24. 3. 2011 16:09:12] - reagovať
   Čo k tomu dodať... Paráda, chlapi!
   A nech sa tak darí ešte dlho!

   • Spišiaci zavŕšili zimu v Tatrách [Fero 8. 4. 2011 17:43:15] - reagovať
    Škoda že su niektoré fotky dosť nahnuté,lebo to vyzerá tak naM7.alebo...?

    • Spišiaci zavŕšili zimu v Tatrách [Paľo Ivanecký 11. 4. 2011 11:05:59] - reagovať
     Choď si to vyliezť a potom prídaj príspevok a môžeš viesť polemiky...

    • Spišiaci zavŕšili zimu v Tatrách [Katarína G 9. 4. 2011 9:34:17] - reagovať
     chod si to vyliezť, nie len komentovať somarinami. vyzera to tak, že chlapci vedia riadne podráždiť ľudí, od ktorých sú na tom preukázatelne lepšie.


Vlado Linek © 1999 - 2020 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  26741936