Slovenský horolezecký spolok JAMES
vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock rocking   
grivel
sirjoseph
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    infocentrum    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    mapa stránky  
 index  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Piatok 05.06.2020   english version
 Zima je super - doplnenie
14.03.2011 16:00 | 10192x | komentár: 12x
  

Nedávno som uverejnil zopár výstupov, ktoré som liezol. Jeden z nich bola cesta Nas nedobegať za M5 free sólo. Tento víkend som zistil, že som urobil chybu. Neliezol som Nas nedobegať, ale Škótsku anabázu za M4+. Na čo som prišiel až túto nedeľu, kedy som so spolulezcom Paľom Bednárom vyliezol naozaj Nas Nedobegať na OS.

Túto cestu by som sólo neliezol. Asi je jasné prečo. Za chybu sa ospravedlňujem, zle som vyčítal nákres. V rámci klubového sústredenia sme s Jožom Zigom vyliezli cestu Medulienka na Szczepanského vežu za 5+ ako Team OS. Pravdepodobne prvý zimný prelez.


Svoju zimnú sezónu v Tatrách som začal až koncom januára na Kežmaráku, skoro okamžite ako som sa vrátil z Anglicka. Dino Kuráň mohol cez víkend, no ja som odišiel už v pondelok, že si niečo vyleziem sám. Ako prvú cestu som vyliezol Weberovku 6 A0, po snehový žlab pod rebríkom.

Záverečná dĺžka bola zvlášť šťavnatá, a bol som veľmi rád, že som si mohol cestu nahor uľahčiť skobou, ktorá tu bola. Hlavne som potreboval povoliť zaseknuté lano. Nastupoval som celkom neskoro, ale podarilo sa mi zostúpiť do zotmenia. Na ďalší deň som vyliezol Hranu Weberovky 4+ M4 ako free solo prelez.

   
Weberovka. / Hrana Weberovky v spodnej časti. /  Dino v úseku za 5 A0, Bocek - Šádek. 

Vo štvrtok som najskôr zlanil z Diretissimy na Kežmarskú kopu, kedy ma zastavila prvá dĺžka za 5. A ani som nebol na túto cestu dostatočne vybavený. Po tom ako som pristál na zemi,
som vyliezol Žulawského cestu za 4/5. Cestu som ale liezol vlastným variantom, kedy som sa stále držal pod stenou a traverzoval v trávach, nie žlabom. Záver som predĺžil 60 metrovým esíčkom. Klasifikácia zostáva, liezol som free solo. V piatok som dal trochu oddych v ľade na Svišťovku, sprevádzaný tromi ašpirantkami.

V sobotu sme s Dinom vyliezli Via mala M6-. Ja som spadol v ťažkom, keď som nasledoval Dina, hlavne preto, že som sráč, ale mal som aj tupé zbrane trošku. V Nedeľu sme s Dinom dali cestu Bocek - Šádek voľne za M6- s pokračovaním na Malý Kežmarák.

 
Dolez na Malý Kežmarák. / Mt. Maudit.

Po tomto sme s Dinom a Dušan Myslivec s Palom Packom odišli do Chamonix. S Dinom sme strávili pekné tri dni v bivaku la Fourche. Vyliezli sme iba 5 dĺžok z Alternatívnej cesty na Mt. Maudit.

 
Nástup na Mt. Maudit. / Pod treťou dĺžkou.

Po Chamonix som sa zbalil trochu na ťažšie a odišiel do Tatranskej Lomnice. O 12 som nastúpil znova do Diretissimy na Kežmarskú kopu s cieľom doliezť ju. Bivak som si naplánoval nad Nemeckým rebríkom.

 
Nad najťažším miestom. Ohodnotil som M6-, tretia dĺžka. / Ráno po bivaku.
 
Z vrcholu. / To som ja.

Cestu (variant) som až na prvé dve ľahké dĺžky vyliezol na OS. Kde bolo treba istil som sa sám. Mal som jednoduché 70 metrové lano a veľký spacák. Ohodnotil som na 5/M6-. Liezol som najskôr červenou a potom žltou. Nasledujúci deň som ešte vyliezol cestu Nas Nedobegať za M5 free solo.

Po tomto prišla Bielovodská, kde sme s Dinom dali Superdirettissimu na Kačáka za 5+ A2 voľne M7-. Jednu dĺžku sme netrafili. V Bielovodskej sa drtilo, ale ja som musel v stredu zísť dole.
Sezóna ešte nekončí, tak dúfam že ešte niečo pekné dáme. Lezeniu zdar.

Jano Šofránko
Za podporu ďakujem firme NORTHLAND.
KOMENTÁR K ČLÁNKU

Zima je super - doplnenie [ 2. 3. 2011 18:25:51] - reagovať
Nedávno som uverejnil zopár výstupov, ktoré som liezol. Jeden z nich bola cesta Nas nedobegať za M5 free sólo. Tento víkend som zistil, že som urobil chybu. Neliezol som Nas nedobegať, ale Škótsku anabázu za M4+. Na čo som prišiel až túto nedeľu, kedy som so spolulezcom Paľom Bednárom vyliezol naozaj Nas Nedobegať na OS.
 • Zima je super - doplnenie [vilo 3. 4. 2011 8:37:53] - reagovať
  Aj keď trochu oneskorene, ďakujem za to doplnenie - či opravu.
  Dvíhaš tu úroveň! Takto to má vyzerať! A aj free Škótskej je parádny výkon.
  Nech sa darí aj naďalej! Len opatrne...


 • Zima je super [matias 10. 3. 2011 13:18:22] - reagovať
  sofo super paráda. Konečne zasa nejaké zaujímavé sóla. už sa tomu moc ľudí nevenuje. Ale súhlasím s Igorom. Daj si pozor. Free sólo v dobrom ľade budiž, ale M5 je už dosť vážna vec. Ale keď na to máš v hlave tak prečo nie. Foto je pekné, info skromné, výkony poctivé. To je tá správna cesta. Vďaka.

 • Zima je super [Palo 3. 3. 2011 20:01:05] - reagovať
  rešpekt pred výkonmi riadna odvaha.
  ale aj tak si myslím že lezenie by sa malo uberať iným smerom ako sú sola.

  • Zima je super [jaa 3. 3. 2011 22:29:22] - reagovať
   lezenie sa bude uberat tým smerom, ktorý bude lezca bavit, ak to ma by solovanie, budiš....:)

 • Zima je super [radim 3. 3. 2011 10:14:22] - reagovať
  paráda! gratulujem.

 • Zima je super [Igor 3. 3. 2011 7:50:01] - reagovať
  Super Sofo, ale opatrne. Nas nedobegat free solo je celkom silna kava. Ale nesnaz sa nieco dobiehat, lezecky zivot je pred Tebou, len si to riadne zrovnaj v hlave, drzim palce. No a vyborna fotodokumentacia, robite to mladi velmi dobre, radost pozerat a tiez ziadneho vrtaca nenapadne spytat sa, ci ste tam vobec boli.

 • Zima je super [vilo 2. 3. 2011 18:55:58] - reagovať
  Šofo, drž sa! To Nás nedobegať free po Diretke na Kopu ma fakt dostalo! Ty sa nezdáš :-) Ešte tak lepšie hrať žolíka!

  • Zima je super [zoban 15. 3. 2011 20:36:04] - reagovať
   Medulienka v zime, no pekne ... pekne a nejen ta
   Radek

  • Zima je super [Jano Sofo 3. 3. 2011 23:47:06] - reagovať
   Len som chcel upresnit, aby neboli zmatky, nevyliezol som Diretisimu kezmarskej Kopy , ale liezol som jej variant, kde som pod stenou nad kotlom traverzol k ceste orlowsky, teda najtazsie som vynechal. Nakreslil som aj nakres, ktory sa da pozriet na HKMANIN. Nech sa dari.

  • Zima je super [MartinK 2. 3. 2011 20:40:47] - reagovať
   Total RESPEKT!!!

   • Zima je super [m. 3. 3. 2011 13:58:40] - reagovať
    pekne, pekne, len tak dalej. A tiez sa mi paci jednoduchost, a skromnost podania.
    m.


    • Zima je super [Ko 12. 4. 2011 16:27:20] - reagovať
     Len škoda že to je všetko pri chate z juhu.


Vlado Linek © 1999 - 2020 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  26741987