Slovenský horolezecký spolok JAMES
vysoké tatry  český horolezecký svaz  klub slovenských turistov  singingrock rocking   
grivel
sirjoseph
  shs james    komisie    podujatia    james slovakia    horolezec    horoškola    infocentrum    rozličné    eshop    diskusia    kontakt    dotazníky    chaty    mapa stránky  
 index  Správa Vysokých Tatier  Erasmus  Metodické materiály  Meteo  IFSC  UIAA Piatok 05.06.2020   english version
 Spišiaci v Bielovodskej
28.02.2011 22:00 | 8577x | komentár: 15x
  

Minulý tydzeň še zbehla v Bielovodskej doline cala Slovenská špička, ta sme sebe povedali že tam idzeme aj my ,,kuščičko pokukac“.

25. 2. na obed vyrážame s Mišom na chatku v Bielovodskej doline. V doline je rušno, chlapci lezú, tak si ideme napozerať stenu a vyniesť materiál pre náš zajtrajší podnik. Chceme sa pokúsiť vyliezť za jeden deň cestu Bakoš – Petrík, pravou depresiou steny Rumanovho štítu.

26. 2.  o 4.00 vyrážame z chatky pod stenu. 6.50 naliezam do prvej dĺžky klasifikácie 3, nasleduje ďalšia za M4, Mišovi sa podarí natiahnuť vkuse 3 a 4 dĺžku za M5. Snehové polia lezieme súčasne. O 9.30 sme pod jediným technickým miestom cesty, opäť som vyhral los, tak naliezam. Dĺžka pustila OS prekvapivo ľahko za M6.

  
Jano prelieza voľne jediné technické miesto. / Komín. / Traverz v trinástej dĺžke.

Mišo nalieza do desiatej dĺžky. S minimom istenia ju prelieza za poctivých M5. Naliezam do jedenástej dĺžky, minimum istenia a moje zbrane na krku to hodnotia na poctivých M5+.
Je tesne po obede, mysliac si, že máme najťažšie dĺžky za sebou, sa naša predstava o vrchole začína napĺňať.
Mišo nalieza do dvanástej dĺžky, aby tento predpoklad potvrdil. Bojuje ako buldog. Keď počujem ,,Janču to nebudze také jednoduché“ je mi jasné, že kolmý až previsnutý komín s minimom normálneho istenia je ťažký oriešok. Čas neúprosne uteká a Mišo bojuje a bojuje... Keď k nemu doleziem obaja sa zhodneme, že je to najťažší úsek cesty za poctivých M6!!! 

Nasleduje vzdušný traverz. Keď sa na neho pozerám je mi zle. Traverz púšťa s imaginárnym istením, ale tam sranda nekončí! Pokračuje previsnutým kútom za M5+!.

 
Jano dolieza komínom. / Hrana pravého piliera.

Čas stále neúprosne uteká a vrchol sa nám vzďaľuje... Pozerám na ďalšiu dĺžku, ktorá má byť za 4, a je mi jasné, že sa Mišo opäť natrápi. Tento predpoklad sa potvrdil...Relatívne ľahká rampa končí previsom za M5+. Poslednou dĺžkou za M3 doliezame na hranu pravého piliera.
Je 18.00, mesiačik nesvieti a my sa v duchu hesla ,,dobrý horolezec je starý horolezec“ rozhodujeme pre zostup Stanisláwskeho žľabom naspäť do doliny.

Liezli sme naľahko s tým, že bivakovať určite nebudeme, bohužiaľ nám chýbali cca dve - tri hodiny ľahším terénom na vrchol. Nevadí, sme radi, že sa nám podarilo vôbec preliezť krásnu logickú líniu voľne.

Cestu sme preliezli za 11hodín štýlom OS, klasifikácie M6!!! Dúfam, že mi starší kamaráti odpustia, keď ich ,,skromný nákres“ s letným hodnotením doplním o hodnoty moderného M- kového lezenia. Z našej súkromnej trojstupňovej stupnice morálového lezenia tejto ceste jednoznačne patrí hodnotenie najvyššie. Lezenie pod VVN (veľmi vysokým napätím). Je to krásna línia a obrovská výzva vyliezť to voľne za deň až na vrchol. Pevne dúfam, že to niekto skúsi ešte túto zimu!

Parobkom co to pujdu vyskušac ľem pripomínam, že aj Bakoš s Petrikom su tiež Spišaci. Ta bulo by rozumné trimac še hesla, že veľké sceny su ľem pre veľkych hlopoch!!!

Kopcom zdar!

Jano Čech, Michal Sabovčík climBeer team
KOMENTÁR K ČLÁNKU

Spišiaci v Bielovodskej [ 28. 2. 2011 22:26:29] - reagovať
Minulý tydzeň še zbehla v Bielovodskej doline cala Slovenská špička, ta sme sebe povedali že tam idzeme aj my ,,kuščičko pokukac“. 25.2. na obed vyrážame s Mišom na chatku v Bielovodskej doline. V doline je rušno, chlapci lezú, tak si ideme napozerať stenu a vyniesť materiál pre náš zajtrajší podnik.
 • Spišiaci v Bielovodskej [Miso Dz. 8. 3. 2011 10:29:19] - reagovať
  Prišli, pokukuli, puťukali s grackami, vyľezli.
  Vivat Zipser climbeer climbers


 • Spišiaci v Bielovodskej [Ivan Nemky 2. 3. 2011 14:51:56] - reagovať
  V zime asi 1987 sme to s Lacom Kerstveyom dali za den do sedla na pravo od Rumanaku. Technicku dlzku som vyliezol v backorach - papuciach(pametnici pamataju). Rad som sa podival na fotografie, kde sme liezli. Vsetkych zimnych lezcov zdravi Ivan a verim ze i Lacko.

  • Spišiaci v Bielovodskej [Mišo Sabovčík 3. 3. 2011 18:34:35] - reagovať
   Pekne chlapi! ktovie s akým materiálom to budú preliezať naše budúce generácie:). Aké obtiažné ste to mali?

 • Spišiaci v Bielovodskej [vilo 1. 3. 2011 22:34:50] - reagovať
  Čo dodať... Paráda!

 • Spišiaci v Bielovodskej [F. 1. 3. 2011 16:26:04] - reagovať
  Vdaka, zaujimave a vesele citanie, a super fotky!!! Cenim si, ze pri tom lezeni mate este nervy vytahovat fotak. Dufam ze nepolavite a nechate nas nahliadnut do momentov drsneho tatranskeho lezenia pravidelne ;) Drzim palce.

 • Spišiaci v Bielovodskej [zvk 1. 3. 2011 16:05:34] - reagovať
  uplne po riti!!,.. ake ste tam inac mali podmienky? sneh drzal?

  • Spišiaci v Bielovodskej [Mišo Sabovčík 3. 3. 2011 18:11:17] - reagovať
   sneh držal tak na 50% a oteplilo sa, takže celkom spoko. Ale včera sme boli ľavý pilier na Rumaňák a tam v spodnej a hornej časti je neskutočne dobrý vrzgajúci sneh, v Tatrách som ešte taký nezažil.

 • Spišiaci v Bielovodskej [matus 1. 3. 2011 13:51:29] - reagovať
  ty kokos chalani super! a aj ste zdriemli ci ste to stihli:)?
  aky je ten vylez tam do gankovej strbiny?

  • Spišiaci v Bielovodskej [Anonym 3. 3. 2011 18:19:03] - reagovať
   no za tých 11hodín, bez zdriemnutia:), sem-tam cigaretka...ten výlez nepoznám a potme by sme sa určite ešte natrápili.

 • Spišiaci v Bielovodskej [rt 1. 3. 2011 13:10:33] - reagovať
  pekne, gratulujem.

 • Spišiaci v Bielovodskej [stanley 1. 3. 2011 11:21:53] - reagovať
  cervienka by mohol dojst k vam na skolenie! pekne ciele si vyberate... ;-)

  • Spišiaci v Bielovodskej [Maroš Červienka 1. 3. 2011 14:52:03] - reagovať
   Jaaaj ale ma lúbite rozoberať...furt dookola.Ja si budem liezť čo ja chcem,ako chcem,kedy chcem a kde chcem!!! a keď sa Vám to nepáči ok nemusím o tom písať...a to že som za to v reprezentácii smola pošlite výstupy a budete tam vy namiesto mňa!!!Ale celkom ma vždy pobavi keď ma porovnávate s takými lezcami ako Jano Čech,Kopold,Kyrc...Inak super výkony chalani celú zimu...ste dobrí!

   • Spišiaci v Bielovodskej [vilo 1. 3. 2011 22:33:28] - reagovať
    Buď v pohode. A nerieš kdejakú provokáciu! Lez si tak ako chceš, hlavné je aby si mal ty sám z toho dobrý pocit. A napíš, rád si prečítam!

   • Spišiaci v Bielovodskej [Doktor 1. 3. 2011 14:58:36] - reagovať
    Maros, prosim, nereaguj na kazdu kofotinu nejakeho premudreleho trkvasa. Viem, ze je tazke ubranit sa, ale skus to. Nenechaj sa znechutit a urcite nam o svojich vystupoch este napis, mnohi budeme velmi radi. Nech sa dari, horam zdar.


    • Spišiaci v Bielovodskej [juro 1. 3. 2011 15:04:22] - reagovať
     Tusim ze sa konecne viac liezlo ako sustredilo na pitie slivovice. A ostatni co vyliezli? To len Cesi - Jano Cech tam bol?


Vlado Linek © 1999 - 2020 členstvo ا  antidoping ا  kalendár ا  archív jamesáka ا  predplatné ا  horoškola ا  počasie ا  sprievodca ا  umelé steny  26744425